Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
304 views
02 Haziran 2024 - 22:56

İktidarın normalleşmesi siyasetinin altında bazı adımlarla demokratikleşmeden hızla uzaklaşan kararlar almaya devam ediyor . O zaman normalleşme denilen şey neyse o konuda samimi olmadığı ortaya çıkıyor .
“ Etki Ajanlığı “ yasası ; Bu yasa henüz çıkmadı ama bu yasa ile iktidarı haklı bile olsa eleştirmek neredeyse tamamen imkansızlaşıyor .Seferberlik ilanını da Cumhurbaşkanının yetkisine verildi .
Önümüzdeki yıllarda ülkemizin “ beka” sorunu olacağı kesin olan “ sığınmacılar “ a yenisi eklendi . “ Ruanda” lılar . Karşılıklı turizm anlaşması denilen anlaşma ile Ruanda’dan turist görünümlü sığınmacılar gelmeye başlayacak . Ülkeler arası anlaşmalara Anayasamız göre tetkili TBMM dir ama Cumhurbaşkanın kararı ile bu anlaşma yapılmış , Resmi Gazetede yayınlanmıştır . Artık tam 34 ülke vatandaşı ülkemizde şu veya bu şekilde barınırken bunlara Ruandalılarda eklenmiş oldu . Ruanda , İngilterenin göçmen deposuydu , anlaşılan Sivas ilimiz kadar toprağı bu ülkede 14 milyon kişi yaşıyor Ruandanın istihap hattı dolmuş taşmış , birazını Türkiye’ye gönderme kararı almışlar . Eee borç alırsan , böyle şeylerle muhahap olursun .
Ülkemizin nüfusu artık yaşlanmaya başlıyor , bir zamanlar genç nüfusumuz ile övünürdük , artık bu özelliğimizi kaybediyoruz . Doğurganlık oranı % 2.1 altında kalıyorsa nufüsumuz yaşlanıyor ki % 1.3 altına düşmüş . Peki neden böyle oldu ; Gençler evlenemiyor , evlenenlerin de bir kısmı boşanma davaları ile ugraşıyor . Kırsaldaki gençler evlenemiyor , çiftçilikle uğraşmak istemiyor gelin hanımlar , gençlerimiz , bu yüzden kırsal gittikçe boşalıyor . Kente göçenler de “ kent yoksulu “ oluyor . Bir de hayat pahalılığı , çocuk bakmak pahalı hale geldi .
Pek çok yerde buğday hasadına başlandı başlanmasına da TMO ne fiyat açıkladı , ne de buğday alımı yapıyor .
Kurban bayramı yaklaşıyor . EBK başladı dışarıdan hayvan getirmeye , halk tabiri ile “ hılı hırtı “ ne buluyorsa toplayıp getiriyor . En son Sudan’dan 50 bin baş hayvan geliyormuş . Ne hale düştük , Şuhut’ta bile yüzlerce kişi Kurban Bayramının gelmesini iple çekerdi , İzmir’e , Bursa’ya , Aydın’a velhasıl Ege illerine kurbanlık satmaya gidilirdi . Şimdi ne o insanlar kaldı , ne o kurbanlıklar kaldı . Şimdi varsa yoksa bu kurbanlık işini cemaatlar , tarikatlar , marketlere kaptırdık . Gönder parayı adına kurban kesilsin , ne kadar kurban olur bilmiyorum .
Şuhut esnafının bir huyunu hiç beğenmiyorum . “ Geç kalkma hastalığı “ Çarşıda çok az esnaf dükkanını erken açıyor pek çoğu mekanını geç açıyor . Eskilerden “ Kuru Kafa “ rahmetli İsmail emmi dükanını sabah namazından sonra dua açardı . Şimdilerde erken açanlar “ Gılinin kahve “ Türkoğlu Market “ Arıbal Giyim “ Mehmet Arıbal , Matbaacı Zafer , ilk aklıma gelenler .

Doğal afetlerden uzak , bol ve bereketli kazançlar dilerim.