Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
548 views
02 Kasım 2022 - 14:22

Bölgemiz çiftçisi ekilişleri ( buğday , haşhaş, arpa) hızla yapıyor , ekiyor hemen sulamaya çalışıyor , genellikle de sulamasını yapıyor , işi şansa bırakmak istemiyor . Bu yıl haşhaş ekimi az , haşhaş çok narin bir ürün , hem de işçiliği çok bir ürün , tabi işçilik de pahalı ve istediğin zaman çapa işçisi bulamıyorsun . Yabancı ot mücadelesini ilaçla yapmaya çalışılsa da tam randıman alamıyorsun .
Tarım Bakanınından her gün bir mesaj geliyor , yok şöyle yapıyoruz , böyle yapıyoruz . Bakanın son numarası da dekar başına verdikleri mazot , gübre desteklerini karta yükleyecekmiş ,karttan harcama yapılacakmış vs. Çiftçinin cebinde 5-6 bankanın üretici kart denilen kart var zaten birinden çekiyor , diğerine yatırıyor , işlerini öyle devam ettiriyor . ÇKS kayıtlarına göre verilen destekler zaten adaletsiz , çiftçi ekiliş yaptığı tarlalarını ÇKS ye kayıt yaptıramıyor , miraslı tarlalar , kiralanan tarlaları mülk sahibi vermek istemiyor , genellikle kendi ÇKS gösteriyor. Bu da başka bir sorun , tarlayı kim ekiyorsa destek ona verilmeli.
Son günlerde duyduğunda çok üzüldüğün bir durum , ortaöğretim çağındaki öğrencilerin uyuşturucu vs. kullanıyor olması .Ölümle pençeleşen gençler var , hastanede yatıyor . Bu çok vahim bir durum . Anne- babalar , okul idarecileri , öğretmenler , güvenlik güçleri size çok büyük görev düşüyor .” Saldım çayıra , mevlam kayıra “durumu olmasın , ilgi , takip bazı olayların önüne geçecektir. Çocuklarınızın arkadaşları kimdir onları tanıyın , ailelerini tanıyın bunlar da bazı olayların önüne geçecektir.
Cumhuriyetin 99. Yılını kutladık , bütün kazanımlarını Cumhuriyet yönetimine borçlu bazı zavallılar hala Cumhuriyete ve kurucularımıza laf ediyorlar . Bre utanmazlar Cumhuriyet sizi padişahın kulu olmaktan kurtarmış , insan yerine koymuş bu yetmiyor mu ?
Patenti Türkiye’ye ait “TOGG” elektrikli aracımızın tanıtımı yapıldı. Yerli ve milli diye tanıtıldı. Hayırlı uğurlu olsun , tabi ki sevindik . Bu kadar abartılı tanıtım , şamata niye . Her ülkenin kendi markasında arabası var . Madagaskar’ın bile Karanji marka arabası var . 85 milyonluk koca Türkiye bir araba yapmış çok mu , hatta niye bu kadar geç kaldık diye mahcubiyet duymamız lazım. Araba yapmak kadar önemli , ülke ve Dünya piyasasında tutunmak . Aklıma Jet Fadıl’ın tanıttığı “imza” otomobili geldi , nerede o otomobil bilen var mı ? işte bu işin devamlılığı bu kadar önemli . TOGG a emeği geçen herkese teşekkür ederim.
Hak , hukuk , adaletin hakim olduğu bir ülke dileğiyle bol ve bereketli kazançlar dilerim .