Şuhut Anayurt Gazetesi

çiftçinin sesi

çiftçinin sesi
963 views
07 Aralık 2022 - 15:34

Çiftçilerin çatı örgütü Şuhut Ziraat Odası delege seçimleri yapıldı . Her muhtarlık bölgesi bir delege ile temsil edilir . Şuhut ve köylerinde 53 muhtarlık bölgesi var . Demokratik bir temsil midir ? Hayır . Şuhut’ta 3.500 civarında odaya kayıtlı çiftçi var , doğrusu her çiftçinin oy kullandığı bir seçim . ÇKS de yapılan değişiklikle çiftçi zannetti ki , ben artık odaya aidat ödemeyeceğim . Olayın öyle olmadığını bu seçimde “aktif çiftçi / pasif çiftçi” ile seçim dışında kaldığını gördüğünde anladı. Şuhut Ziraat Odası yönetimi sesiz sedasız , kendine oy verecek çiftçileri “aktif çiftçi” yaparak ( aktif çiftçi aidatını ödeyen çiftçi) istediği kişileri delege yaptırdı . Şubatta yapılacak seçimleri garantiye aldım diyor . Oda giriş aidatı brüt asgari ücretin % 2 den az olamaz 2022 yılı için belirlenen giriş aidatı 72 .00 tl . Çiftçiler yıllık aidatlarını Haziran ve Ekim ayında iki taksit ödemesi gerekir . Ödersen “aktif çiftçi “ olursun , ödemezsen “pasif çiftçi olursun .
Bu yıl yapılacak seçimlere aday olmayı düşünen şahıslar , guruplar şok olmuş durumdalar . Yani “ Atı alan Altıgöz köprüsünü geçti” . İlçe Kaymakamının da seçimle ilgili yazıları imzalayıp izne ayrılmasının da manidar olduğunu söylüyorlar , öyledir , değildir , bilmem .
Hükümet Konağı yıkılıp , yenisi yapılacakmış . 50 yıllık bile olmayan bina yıkılacak . Bu yıkımdaki murat nedir bilmem ama , binanın ne kusuru vardı da yıkılacak . Bence israftan başka bir şey değil , yazık .Sonra bina yapmayla hizmet edildiğini zannedenler işbaşında .
Öğretmenler , Şuhut Öğretmenevine sahip çıkın , öğretmenler neden öğretmenevi lokaline gelmezler bilmiyorum . Geçen gün öğretmenevine çıktım , kimse yok . Bir tane emekli öğretmen oturmuş TV izliyor , sordum emekli öğretmenlerde mi gelmiyor diye , yok gelmiyorlar dedi. Öğleye doğru kızlı/erkekli 20 kişilik öğrenci gurubu geldi . Öğrencilere sahip çıkılması açısından önemli , gelsinler .Akşamda aynı manzara olduğunu öğrendim . Bir zamanlar ilçenin kalbi öğretmenevinde atardı , oturacak yer bulunmazdı . Öğretmenevine ilçedeki bütün kurumların amirleri ,belediye başkanları , memurları gelir , ilçede birlik beraberlik sağlanırdı . Bu arada öğretmenevi müdür ve müdür yrd. neden böyle , ne yapılabilir ile görüşecektim, yoklardı seminerde olduklarını öğrendim.
Ne yapılsa enflasyon düşmüyor , TÜİK ne kadar hile yapsa da bir türlü düşmüyor . İktidar ekonomideki başarısızlığını başkasına yüklemeye devam ediyor . En son bir zamanlar iktidarın gözdesi üç harfli marketler zincirleri enflasyonun sorumlusu ilan edildi . Bu işlerden , açma /kapama işlerinden sorumlu Cumhur ortağı Bahçeli yanına belli adamlarını alarak BİM e resti çekti , ölümle tehditler savuruyor . Nereden nereye