Şuhut Anayurt Gazetesi

çiftçinin sesi

çiftçinin sesi
980 views
04 Ocak 2023 - 16:35

Ülke en geç 2023 yılı 18 Hazirana kadar Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi yapacak . Seçim yılı olduğu için iktidar bütün hesaplarını , programlarını seçim üzerine yapıyor . Öyle çözüm için doğru dürüst kararlar beklemek hayaldir , 2023 yılı bizim için kayıp bir yıl olmaz inşallah .
Çiftçiler olarak kronik sorunlarımız devam ediyor, üretim planlaması ,teşviklerin çok çeşitliliği ve yetersizliği , üretimden – tüketime sağlıklı bir zincir kurulamaması , başta tohum , gübre , elektrik , makine ekipman vb. girdiler karşısında korumasız kalmamız gibi sorunlarımız devam ediyor . Bu arada unutmadan 2022 yılı başında 1.669 tl olan çiftçi SGK sı EK-5 , temmuzda 2.158 tl ye 2023 de 3.452 tl yükselmiş .Peki çiftçi bu primi nasıl ödeyecek ?
2023 yılı bütçesine 54 milyar tl ödenek ayrılmış , oysa bu iktidar tarafından 2006 yılında çıkarılan “Tarım Kanununa” göre milli gelirin % 1 den az olamaz maddesine göre olması gereken miktar 144 milyar tl , arada uçurum var . Ondan sonra et , süt ,peynir , ekmek , sebze , meyve neden pahalı diye feryat etmeyeceksin .
2010 yılından bugüne Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yılı olan 2023 yılı hedeflerimiz diye onlarca hedef belirlendi , bilbordlara , seçim beyannamelerine yazıldı . Peki ne oldu bu hedeflere ? hangisini gerçekleştirdik ? Milli gelir 25.000 dolar olacaktı , olan 9.000 dolar . İhracat 500 milyar dolar hedeflendi , olan 254 milyar dolar , 2022 yılı dış ticaret açığı 110 milyar dolar , bu açık bütün zamanların rekorudur . Dünyada ilk 10 ekonomide olacaktık ,bırak ilk 10 da olmayı ilk defa ilk 20 nin dışına çıktık . Peki neden böyle oldu , plansız , programsız , talan ve yağma ekonomisi uygulandığı için .
Bu arada Tarım Krediler 2023 Nisan sonuna kadar gübre fiyatlarını sabitleyecekmiş . Buna güzel haber diyelim , en azından zam gelmeyecekmiş .
Şuhut Belediye Meclisine çağrımdır; Şuhut’un yetiştirdiği , görevleri gereği Şuhut’a ve Şuhutlu hemşehrilerimize faydası dokunan çok az bürokratlarımız vardır , bunların ismini parklarda , caddelerde vb. yerlerde neden yaşatmıyoruz ? Bu insanlara vefa borcumuz yok mu ? Bu hemşehrimizlerden akla gelen bazıları , bunlar çoğaltılabilir ; Mehmet KAHVECİOĞLU ; Gönen Öğretmen Okulu idareciliği yapmış , pek çok Şuhutlunun öğretmen olmasına vesile olmuş bir öğretmenimizdir . Orhan ERYOL ; PTT Genel Müdürlüğü Yapım İşleri Daire Başkanlığı yapan Orhan Bey , Şuhut Postanesinin yapımında emeği geçmiş , ilk dijital ünitesi olan postanelerden birisi olmasını sağlamıştır , ayrıca pek çok hemşehrimizin PTT de işe girmesine yardımcı olmuş bir şahsiyettir. Coşkun KARAKOÇ ; Emniyet Genel Müdürlüğünde çeşitli görevlerde bulunan Coşkun bey pek çok Şuhutlu hemşehrimizin polis olmasına yardımcı olmuştur .