Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
324 views
24 Mayıs 2023 - 15:54

Cumhurbaşkanlığı seçiminde sona yaklaştık . TBMM meclisi seçimi yapıldı . 28 Mayısta 2. tur için sandık başına gideceğiz , 13 . Cumhurbaşkanını seçeceğiz . Son beş yıldır “ Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi” ile yönetiliyoruz . Bu yönetim sisteminin verileri ülkeyi her alanda geriye götürdüğü gösteriyor. İyi ise iyi diyelim , yok iyi değil . Bu sistemin değişmesi için bir referandum gibi seçim .
Tarım ve hayvancılığın sorunları dağ gibi çoğaldı . Çözüm üretmede yetersiz kalındı. Bunu nereden anlıyoruz , yaşanan ekmek , şeker , yağ , et kuyruklarından .Bakanlar üretimi artırma yerine , ithalat etmeyi tercih ettiler . Paramız var alıyoruz diyen bile oldu.
Dünyada olduğu gibi Ülkemizde de tarım ve hayvancılık desteklenir . Bizdeki destekler ne yeterlidir ne de zamanın ödenir. Örnek ; Buzağı desteklemesi vardır , 2022 yılı ikinci yarısında doğan buzağılar için başvurular alınıyor , bunların ödemesi ne zaman yapılacak belli değil , en erken ödenirse 2023 yılı sonuna doğru , yani bir yıl sonra gibi . Süt destekleri daha açıklanmadı 2022 yılında 0,35 litre/TL ödendi . 2023 yılı daha açıklanmadı . Velhasıl üretici sahipsiz . Üretici de bunu hak ediyor kardeşim , seçim için ayağına kadar milletvekilleri( başka zaman ulaşma şansın yoktur) bunları soracağına onun anlattığı hamaset nutukları kuzu kuzu dinliyor , alkışlıyor . Oyunu kime verirsen ver ama o kişileri sorguya çekmen gerekir , adı üstünde vekil . Yoksa sorunlar nasıl çözülecek .
Bu seçim döneminde bu sorunları tartışma ortamı olmadı , halbuki sorunların çözümü için vaatler olmalıydı ,tartışmalar olmalıydı . İktidar elindeki medya gücü ile başka gündemler oluşturdu . Leyleğin ömrü lak lak geçermiş veciz sözünde olduğu gibi ülkenin hiçbir sorunu tartışılmadan bir seçim de böyle geçti demeye az kaldı .
Vatandaşın siyasetçiye güveni azaldı , niye azalmasın .” Dün dündür , bugün bugündür” dediysek( Rahmetli Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel ait sözdür) de böyle de olmaz ki . En son Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan daha düne kadar söylediklerini yalayıp yuttu . Herkesi hayrete düşürdü .
Başkan Erdoğan’ en başarılı yaptığı iş , kendine en muhalif olanları yanına çekmesi
Hakkında demediğini bırakmayan Devlet Bahçeli , Tansu Çiller , Numan Kurtulmuş , Süleyman Soylu , Mehmet Ağar , Doğu Perinçek , Fatih Erbakan , Tuğrul Türkeş , Yalçın Topçu , Mustafa Destici , Metin Feyzioğlu , Hulki Cevizoğlu , Mehmet Ali Çelebi , Muharrem İnce , Önder Aksakal , Savcı Sayan , Zekeriya Yapıcıoğlu ( hüda-par) ve en son Sinan Oğan . Bu konuda Başkan Erdoğan’ı tebrik etmek gerekir .
Buradan vatandaş olarak çıkaracağımız ders ; seçim için falan kimseyi kırmaya dökmeye gerek yok . Onlar mazbatalarını alıp gidecek , konforlu hayatlarına devam edecekler , seni bir daha başka seçime hatırlamayacak , biz bize kalacağız , aynı kahvede çay içeceğiz , parkta oturacağız , aynı caddeyi sokağı kullanacağız.