Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
264 views
31 Mayıs 2023 - 18:11

Bir seçim de böyle geçti . İktidar ekonomik ve sosyal (sayıları 13 milyona varan sığınmacılar ) olumsuzluklara rağmen seçimi kazanmıştır . Bunda muhalefeti terörle ilişkilendirme algısı çok etkili olmuştur . Halbuki 21 yıldır iktidarda olanların terör algısı yaratmaya hiç hakkı yoktur , bu konu çoktan halledilmesi gereken milli güvenlik sorunudur .
2018 yılından 2023 seçime kadar “ Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi “ ile yönetildik. Bu dönemde her alanda geri gittik , evet her alanda geri gittik . Ben çiftçi açısından değerlendiriyorum ; Birkaç örnek verelim , üre gübresi 50-60 Tl den 500-600 Tl ye çıktı . Tarımsal elektrik kw 0,20 kuruştan , 2,20 TL ye çıktı . Mazot 4.5 TL den 20-30 TL arasında gitti geldi . Traktör ve ziraat aletleri en az 10 kat zamlandı . Kırsalda yaşayanlar çoğunlukla iktidar partilerine oy kullandı . Boşuna hayıflanıyormuşuz , meğerse herkes halinden memnunmuş .
Seçimlerde İç Anadolu , Karadeniz , deprem bölgesinde ve kırsal kesimde Erdoğan açık ara önde çıktı, Ege , Marmara , Akdeniz , Güneydoğu Anadolu ve kentli nüfusun yaşadığı yerlerde Kılıçtaroğlu önde çıkmıştır .
Seçim sonrası kutlamalarda Cumhurbaşkanının Kısıklı ve Saraydaki konuşmaları siyasi nezakete hiç yakışmadı . Daha kucaklayıcı bir dil kullanılabilinirdi . Özellikle en çok sevinenler sığınmacılar oldu . Kendi ülkelerinin bayraklarının yanında iktidar parti bayrakları ile alanlarda fink atıyorlardı . Bundan daha büyük beka sorunu mu var mı bilmiyorum . Bunların ne kadarı oy kullandı onu bilmiyoruz .
Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybeden ve TBMM çoğunluğu sağlayamayan Millet İttifakı partileri seçim sonuçlarını değerlendirecek , kendilerine yeni yol haritası çizecektir , istifası istenen genel başkanlar olacaktır , bekleyip göreceğiz . Seçim sonuçları hakkında yorumları ; iktidar , devletin tüm imkanlarını kullanarak adaletsiz bir seçim olmuştur . Biz kazandık , kazandığını sananlar kaybetti , şimdilik sadece kaybettiklerinin farkında değiller .Diyorlar . Bunu şunun için söylüyorlar zira Cumhur İttifakı kendi yarattığı ekonomi enkazı ile baş başa kaldı . Nitekim zamlar yağmur gibi gelmeye başladı .
Cumhur İttifakının seçimi kazanmasına dış dünyada çok sevindi Avrupa ülkeleri sığınmacıları tutuyor diye seviniyorlar , ABD ve Rusya Suriye’ deki faaliyetleri nedeniyle zira Suriye’nin yarısını Rusya , diğer yarısını ABD nin desteklediği PYD kontrolünde , Azerbaycan , Türk Cumhuriyetleri Katar , BAE gibi ülkeler bize benzeyen bir yönetimi var diye sevindiler .
Yeni seçilen yönetimin memleketimize barış , huzur , adalet getirmesini dilerim . Bir önceki dönemde yanlış yapılanlardan inşAllah ders alırlar . Daha önceki uygulamalara bakınca hiç umutlu değilim , inşAllah yanılırım .
Yağmur bulutları haziran ayı geldi boş geçmiyorlar , hemen hemen , her gün yağmur yağıyor . Bu hem iyi , hem de olumsuzlukları beraberinde getiriyor . Özellikle patateslerde “ mildiyö “ ve hububatlarda “pas “ hastalığına davetiye çıkarıyor . Eyy yağmur bulutları az müsaade etseniz de şu yarım kalan ekim/dikim işlerini yapsak .