Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
257 views
07 Haziran 2023 - 19:28

Hafta sonu Afyon Pancar Ekicileri Kooperatifi 43. Olağan Mali Genel Kurulu yapıldı. Organize Sanayinde bulunan kooperatif binasında yapılan genel kurula katılım yüksekti. Genel kurulda Afyon protokolu yok gibiydi , neden ilgi göstermediler bilmiyorum .
Başkan İbrahim Eroğlu gayretli çalışkan birisi , yönetimi iyi hazırlanmış , yaptıkları çalışmaları anlattı . Kooperatifin imkanları ölçüsünde ortaklarına faydalı olduklarını belirtti . Yaşanan tohum sıkıntılarına müdahale ederek çiftçinin zararını kısmen de olsa giderdikleri , piyasa şartlarına göre ortakların her türlü ihtiyaçlarını karşıladıklarını anlattı.
Uzun süredir ortağı olduğum Panko’ nun aşağı yukarı bütün genel kurullarına katılan birisi olarak , divan başkanlığına seçilen , atanan genel müdürlük personeli , genel kurulları hemen bitirme telaşı yüzünden ortaklar görüş ve önerileri konuşamıyor , jet hızıyla kabul edenler / etmeyenler şeklinde genel kurul bitiriliyor . Böyle olmaz , söz almak isteyen ortaklara makul süre söz verilmelidir . yangından mal kaçırır havası vermeye kimsenin hakkı yok . Eleştiri olacaksa da buna katlanacaksınız . Bu arada artık mali genel kurullar da 2 yılda bir yapılacak . Bundan sonraki genel kurul 2025 yılında
Bu genel kurulda da her zamanki gibi söz alarak , yaşadığımız sorunları kısıtlı sürede anlatmaya çalıştım.
Patates tohumu tedarikinde yeni bir yol bulunmalı , araştırılmalı ,2011 öncesine dönebiliriz , o zaman daha ucuza çiftçi kendisi üretiyordu .
2022 yılı toplam 310 milyon TL cironun 133 milyonu gübre , 67 milyonu yem , 62 milyon TL da tohum satışları olmuş . Yemi satıyoruz da “ neden süt almıyoruz “ bu konuda çalışma yapılmasını , piyasada denge sağlaması açısından çok faydalı olacaktır .
Çiftçinin temsil sorunu var , yakında TBMM e 600 vekil seçtik , Bunun içinde çiftçi var mı bilmiyorum . Avukatlardan , doktorlara , popçulardan , topçulara her kesimden milletvekili var ama çiftçiden yok. Neden , çiftçiyi temsilen vekilimiz olmasın .
Genel kurulda yaptığım konuşmadan dolayı , çok sayıda tanımadığım ortak gelerek tebrik etti . Demek ki ortakların dertlerine tercüman olmuşuz .
Afyon Pancar Ekicileri Kooperatifi genel kurulunun hayırlı olmasını , başta yönetim kuruluna ve mağaza çalışanlarına başarılar dilerim . Çiftçinin sizlere ihtiyacı var .
Afyonda çıkarılan 17 mahalli gazete çıkarıyor , bunun 10 tanesi ilçelerde , 7 tanesi merkezde . Bunların içinde sadece “ Şuhut Anayurt Gazetesi “ inde Çiftçi sorunlarının dile getiren köşe yazısı vardır .
Bu arada TMO nun alım fiyatlarını Cumhurbaşkanı açıkladı . Ekmeklik buğday 8.25 Tl + 1.00 TL prim TMO ne satışlarda , arpa 7.00 tl + 0,5 krş prim . Daha ayrıntılı TMO açıklamaları bekliyoruz .
Doğal afetlerden uzak , bol ve bereketli kazançlar dilerim .