Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
780 views
02 Temmuz 2023 - 16:58

Yağışlı havalara sevinirken , patatesleri silip süpüren mildiyö(mantar ) hastalığı sevincimizi kursağımızda bıraktı. Şuhut ve civar ilçelerde mildiyö hastalığı bu yıl patates üreticisine zarar yazdı .
Bu hastalığın geleceği belli idi , peki ne yaptı üretici ilaç bayilerine koştu , onlar da işte şu ilacı at , sonra bunu at , sonra şu ilaç daha etkili şunu da atmalısın vs. Sonra ne oldu hastalık hızla yayıldı , tabir caizse ilaçlarda çare olmadı .
Soru şu ; Bunca para vererek , emek sarf ederek kullandığımız fungasit ilaçları neden çare olmadı ? Bu ilaçlar çare olmayacaksa bize neden kullandırıldı , bu ilaç firmalarının hiç mi sorumluluğu yok , bunların günahı var mıdır , kendileri ve ilaçlarının başarısız olduğunu kim hatırlatacak .
Patates tohumu üreten firmalar neden mildiyö hastalığına dayanıklı tohum üretmezler , bunlar hibrit ( bir ekimlik tohumlar ) tohumu üretirler tohumda bize bağımlı olsunlar diye , şu ana kadar Jely , Broke cinsi tohumların hastalanmadığını( inşallah nazar değmez ) görüyoruz .
Sonuç olarak Haziran sonuna kadar süren yağışlar başta patates , vişne , kiraz , haşhaş üretimini olumsuz etkilemiştir , umudunu buradan gelecek gelirlere bağlayanlar , hayal kırıklığı yaşamıştır .
Şuhut çiftçisi olarak patatesin dekar maliyeti en az 7-8 bin tl , bunun çok önemli bölümü borçla yapılan bir üretim . İlgili birimlerce hasar tespiti yapılması , bu konuda Ziraat Odasını , Afyon Milletvekillerini konuyu takip etmeleri için göreve çağırıyoruz .
Geçen yıl Şuhut TMO buğday alımı yaptı , buğday üreticisi rahat etti . Bu yıl da aynı şekilde TMO nun alım yapmasını bekliyoruz . Ancak hasat yapılan yerlerde TMO nun isteksiz alım yaptığını veya yapmadığını yönünde duyumlar alıyoruz . Yetkili ve etkililerin bu konuda şimdiden hazırlıklı olmaları bekliyoruz .
Birinci “ Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi” bize yaramadı .4 tl olan dolar 19 tl ye çıktı , her şeyin fiyatı en az 5 e katladı .
İkinci “ Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi” daha şimdiden , henüz bir ay olmadan dolar 19 tl den 26 tl ye yükseldi . İğneden ipliğe her şeyin fiyatı artmaya devam ediyor , nerede duracağını da bilmiyoruz . faizlerin artınca TL nin değer kaybı duracağı tezi de çürümüş oldu , hem faiz arttı , hem de döviz .
Doğal afetlerden uzak , bereketli ve bol kazançlar dilerim .
Düzeltme ; geçen yazımızda Eczacı Çiğdem Altaş yerine ,sehven eczacı Gizem Altaş (kardeşi) yazılmıştır , düzeltir özür dileriz .