Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
303 views
26 Temmuz 2023 - 17:35

Hasat mevsimi başladı , arpa ve buğdaylarda verimler iyi , güzel . Çiftçi ürününü satmakta sıkıntı çekiyor ama bir şekilde satıyor . TMO tarafından açıklanan fiyatlar , henüz tüccarda yok.
Şuhut’ta TMO alıma arpa alımı yaparak başladı . Henüz buğday alımları için “randevu “ açılmadı . Açıkçası TMO alım için hazırlık bile yapmamış , hazırlık yapmadıkları nereden belli , depolardaki geçen yıl alınan haşhaş kapsülleri göndermekle meşguller. Hasat mevsimi başlayacak , belli , hazırlık yapılmaz mı ? Buğday alımları için Atlıhisar’da depo tutulmuş . Bu arada iktidar vekilleri , siyasiler TMO açılması için gayret gösterdiler . Dekar kotalarının artırılmasını sağladılar , alım için gayret göstermeleri çok önemli . Bize siyasilerin bu tarafı lazım .
Temenni ederiz ki “randevu “ alımında zorluk çıkarmazlar , ödemelerde sıkıntı yaşanmaz .
Paramızın değer kaybı devam ediyor , her şey ateş pahası . En çok kullandığımız mazot fiyatları hiç durmadan yükseliyor .
12 kg lık mutfak tüpü olmuş 420/430 TL , 2kg lık piknik tüpü 90 TL olmuş , çarşı /pazar fiyatlarına yetişilmiyor , marketlerde artık olması gereken ürün etiketlerin çoğu yok , anlaşılan etiket değiştirmeye marketçi de yetişemiyor .
Çiftçi bu yıl bezelyede memnun olmadı , taze fasulye fiyatlar 25/30 TL bandında ama işçi ücretleri , işçi taşıma ücretleri pahalı olduğu için tadı yok. Vişnede yok yılı , patateste verim sıkıntısı olacak gibi.
Süt fiyatlarına ağustos ayı için 11.50 TL fiyat açıklandı . Bakalım süt toptancıları bu fiyata ne kadar uyacak .
Bu fiyatlarla , bu giderlerle çiftçi borcunu ödeyebilirse kendini bahtiyar hissedecek .
Doğal afetlerden uzak , bol ve bereketli kazançlar dilerim .