Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
700 views
23 Ağustos 2023 - 19:42

Çiftçinin TMO ya buğday teslimatı devam ediyor , randevu alabilen Atlıhisar’da kuyruğa giriyor , ürününü teslim ediyor . Daha önce belirttiğimiz gibi tüccar bu yıl buğdaya fazla rağbet göstermedi , az ve nazlı alım yapıyorlar , fiyatları da TMO ya göre düşük . Neden ; geçen yıl yaşadıkları tecrübe . Kısaca hatırlayalım geçen yıl ne oldu . TMO un fabrikalarına ucuz buğday verdi . Kapasite raporlarına göre isteyen her fabrikaya piyasanın neredeyse yarı fiyatına buğday verdi ,ekmeğin fiyatını sabit tutmak için . Bu durum haksız zenginleşmeye sebep olduğu gibi TMO nun görev zararını artırdı , ceremesini yine halk çekti.
Şeker fiyatları koşar adım gidiyor , her hafta zam . Öte yandan şekerpancarı fiyatlarında henüz bir açıklama yok. Geçen yıl bir ton pancar fiyatı 1.450 TL idi , temel girdilerin artışını göz önüne alırsak , ton fiyatı 3.000 TL den az olmaması gerekir . Bakalım göreceğiz .
Patatesler az da olsa sökülmeye başladı . Piyasa 13-15 TL arasında , ama verim sıkıntısı var . Bu yıl aşırı yağışlardan “ mildiyö “ hastalığı verimleri düşürdü , en azından sökülen patateslerde böyle . Bir de “sözleşmeli ekilen patatesler “ var . Onların sözleşmeleri 4.6 TL ile 5.3 TL arasında , bir de verim sıkıntısı var . Üretici haklı olarak “ rayiç fiyat farkı “ talep etmesine rağmen firmalar bunu kabul etmiyormuş . Peki bu adalet mi ! Tedarikçi firmalar da kendini düşünüyor , ellerinden bir şey gelmiyormuş . Özet olarak sözleşmeli patates ekenler avcunu yalayacak , belli ki de zarar edecek .
Unutmayın bu çiftçiyi kaybederseniz , bir daha bulur musunuz bilmem .
Şuhut TOKİ aidatlarına aşırı zammı haber yapmıştık . 2 + 1 daireler için 160 TL olan aidatlar 429 TL ye yükseltilmişti . TOKİ lerin yöneticileri “ biz bu zammı keyfimizden yükseltmedik , borçlu devir aldık , personel giderleri fazla , yapılması gereken işler var , bu işlere para lazım dediler .” Sorumlu gazetecilik gereği TOKİ yöneticisi Kadir Dönmez ve Turan Serttaş’ın bu beyanlarını yayınlıyoruz . Taktir TOKİ sakinlerinin .
25 Ağustos’ta T.A.P. ( Türkiye Afyonkarahisarlılar Plartformu) ATSO salonunda bir çalıştay düzenleyecek . Seçkin Köse abimizin listesine göre 60 dan fazla katılım olacak . Katılımcıların çoğu STK lardan , iş insanları , kariyerli kişiler . Verimli bir çalıştay olmasını dilerim .
Doğal afetlerden uzak , bol ve bereketli kazançlar dilerim.