Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
379 views
19 Kasım 2023 - 21:04

Cumhuriyetin 100 . yılında emeklilere 5.000 TL ikramiye verileceği açıklandı . İktidar emeklilere karşı mahcup durumda, 2023 yılı başında yapılan zamdan tabandan maaş alan emekliler faydalanamadı . Kök maaş falan filan malum , yani iktidar emeklileri kandırdı . Bunu telafi edeceğiz diye 5 bin TL ikramiye sözüne ne oldu . Önce çalışan emeklilere yok dediler , sonra ÇKS olan çiftçilere de yok dediler . Ne oldu ikramiye “ kuşa “ döndü .
Durum böyle iken meslek örgütleri bu duruma ne dediler , cılız bir/iki twit hepsi o kadar . TBMM de muhalefet vekilleri gündeme getiriyorlar , bu durumla alakalı iktidardan hiç açıklama yok , ölü taklidi yapıyorlar .
Kırsalda gençler yok denecek kadar azaldı. Emekli olanlar evim , bağım , bahçem , tarlam harap olmasın diye geliyor , baba ocağını tüttüreyim diye çiftçilik yapıyor . ÇKS olan çiftçilerin yaş ortalaması 58 e yükselmiş , yani çiftçilik yapanlar zar / zor bu işi yaparken, takdir edilmesi gerekirken iktidar Cumhuriyetin 100. Yılı ikramiyesinden mahrum bırakılmaz mı , olacak iş değil .
Bir vesile ile ÇKS kaydı olup da çiftçilikle uğraşmayan emekliler harıl harıl kaydını sildirmeye çalışıyor . Ziraat Odalarına gün doğdu , kayıtları silmek için geriye dönük borçları tahsil ediyor öyle kayıt siliyor . Anlaşılan Ziraat Odalarının kayıtları epey hafifleyecek . Kayıt sildirmek öyle kolay değil , muhtar onaylı dilekçeye , İlçe Tarım Müdürlüğünden alınacak çiftçilik yapmadığı , hayvan kaydı olmadığına dair yazı ve üye aidat borcunu ödemek gerekiyor . Halbuki kişi beyanı esas olmalı , benim ÇKS kaydım var ama çiftçilik yapmıyorum demesi üzerine kaydının silinmesi gerekmez mi . Bol bol kırtasiye , geliver / gidiver vs.
Ülkemizin gündemi ise : Ekonomik durumda bir gelişme yok. En önemlisi ise yatırımı olan veya yatırım yapacak şirketler ülkeyi bir bir terk ediyor . Yatırım yapmayı düşünen Wolsvogen , Mazda , LG gibi şirketler yatırımlarını başka ülkelere kaydırdılar , en son BP akaryakıt şirketi ülkeyi terk etme kararı almışlar . Ne dedik , giderlerse gitsinler , onlar da gidiyorlar .
Mehmet Metiner diye birisi çıkıyor , Anayasayı da paramparça edeceğiz diyor . Sesini yükseltmesi gerekenlerden çıt yok , belli ki böyle çıkışlar birilerinin hoşuna gidiyor nereye gidiyoruz , bunlar hayra alamet şeyler değil . Allah akıl/ fikir versin .
Gelelim Şuhut’taki kahvehanelerdeki çay fiyatına , çay fiyatı 5.00 Tl , ekmek fiyatı 7,5 Tl bu fiyatlar yüksek değil mi ? İnsanlar çay fiyatı yüzünden kahvehanelere çıkamaz oldu . Evet onlar da maliyetler arttı diyecekler ama , inanın yüksek . Ekmek de aynı şekilde yüksek . Bu fiyatlara izin verenler biraz daha düşünmeli , daha titiz davranmalı .
Doğal afetlerden uzak , bol ve bereketli kazançlar dilerim .