Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
560 views
07 Eylül 2022 - 18:05

2022/2023 Eğitim /Öğretim yılı başladı . Okullar açılırken aileleri bir telaş alır , okul masrafları aile bütçelerini son zamanlarda çok zorlamaktadır. Neyse toplumumuzun aile yapısı bunu bir şekilde yardımlaşarak çözmeye çalışıyor . Herkese kolay gelsin , başarılı ve hayırlı olsun.
Eğitim/Öğretimin sorunları dağ gibi , öğretmenler mutsuz , öğretmenler arasında ayrım var . Bir kısmı kadrolu , bir kısmı sözleşmeli , ücretli . Her yerde olduğu gibi siyaset yönetimin iliklerine kadar işlemiş , yönetici atamalarında liyakat sıfırlanmış , bizim sendikadan veya cemaattan ise tamam . Bir de okullar arasında imam –hatip ayrımcılığı ayyuka çıkmış , utanmadan , sıkılmadan , bağıra bağıra bunu dillendirmezler mi pes doğrusu . Bu hiç yakışmıyor . Bütün okullar bizim demek çok mu zor . Bu yıl Şuhut’ta 2 okul sınavla girilen okul kapsamına alınmış , biri imam-hatip lisesi , peki hak ediyor mu ? Göreceğiz. Ağzını doldura doldura imam-hatip diyenlerin çoğunun çocuğu bu okullara gitmiyor , iyi mi .
Bir de eğitim/öğretimde sistem sorunumuz var ki , geleceğimizi karartıyoruz , gençlere gelecek hazırlayamıyoruz . Olması gereken % 30 akademik eğitim % 70 mesleki eğitimi bir türlü yapamadık . Bütün öğrenciler yeteneklerine göre eğitim/öğretimi veremiyoruz , bu konuda kararı tamamen ailelere bırakıyoruz . Yani herkes doktor ,öğretmen , avukat olacakmış gibi okula geliyor . Sonuç , eğitimli işsizler ordusu .
Eğitim/ Öğretimde özel okullar sorunu var , bu toplumda fırsat eşitliğine aykırıdır . Okullar devletin olmalı , çocuklarımız burada yarışmalı , burada birbiriyle kaynaşmalı , toplumda kaynaşma olur , ayrışma olmaz. Bu konuda söylenecek söz çok da şimdilik bu kadar .
Geçen hafta Afyon Pancar Kooperatifin mali genel kurulu yapıldı . Verimli bir genel kurul oldu , şimdiye kadar bu genel kurullarda ortaklara söz verilmezdi , 3-5 kişi de olsa söz alarak sorunlarını dile getirdiler .Bu da Başkan İbrahim Eroğlu sayesinde oldu . Sertifikalı Agria patates tohumları hasatları başladı , her ne kadar tohum firması kabul etmese de tohumlar sorunlu , bu da böyle biline .
Buğday ve arpa fiyatları geriledi , TMO alım yapmasının ne kadar değerli olduğu ortaya çıktı .
Zamlar devam ediyor , elektriğe gelen zam , sulama fiyatları yine yükseltti .
Zamlardan , doğal afetlerden uzak bereketli ve bol kazançlar dilerim .