Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
529 views
06 Aralık 2023 - 17:51

Çiftçinin gündemi önümüzdeki yıl ekeceği patates tohumu tedariki . Bu konuda çiftçiye yardımcı olan kuruluşlar Tarım Kredi Kooperatifleri , Pankobirlik , Ziraat Odası ve ayrıca bazı özel şahıslar . Talepler alınmaya başladı . Ziraat odası tamamını peşin , Tarım Kredi ve Pancar kooperatifi bir kısmını peşin istiyor . Tohum fiyatları yüksek , vade için faizler yüksek velhasıl işimiz zor . Her zaman olduğu gibi çiftçinin satacağı ürünün fiyatı belli değil , ama alacağı ürünün parası belli . Onun için çiftçiler olarak öyle bodoslama gitmenin bir anlamı yok , kaldırabileceğin yükün altına gir , ödeyebileceğin kadar borçlan , yoksa maazAllah sonu kötü , bu kadar istikrarsız bir piyasadır patates piyasası , sonra daha önemlisi “ mildiyö “ belası var .
Süt teşvikleri için sağmal ineklerin sigorta yapılması şartı getirilmiş . Ocak 2024 den itibaren sigortası olmayan ineklere teşvik verilmeyecekmiş . Sigorta elbette iyi ama , tam sigorta fiyatı çok yüksek , dar kapsamlı sigorta diye bir şey icat etmişler , sigortanın içi boş , sadece sigortası var demek için yapılan sigorta . Yani litrede üç ayda bir verilen 0,30 kuruş desteğe de göz dikmişler .
Mahalli seçimler yaklaşıyor , daha dört ay olmasına rağmen vatandaş seçime odaklandı . Özellikle mahalle muhtar adayları hızlı , sosyal medyada , basında ilanlar hızlandı , afişler yaptırılmış . Mahalle muhtarları öyle vaatlerde bulunuyor ki çok güzel vaatler , bunları nasıl yaptıracağı , neyle yapacağı soru işareti , ancak yerel yönetimlere ( belediye , kaymakamlık ) ısrarcı olursa bir şeyler olabilir . Şuhut Belediye Başkanlığı için aday adaylığı süreci devam ediyor . Dedikodu çok , adaylık için şu milletvekili şunun adaylığına sıcak bakıyor , bu milletvekili şu adayı istemez gibi dedikodular .Siyasilerin gizli gizli bilek güreşi yaptığını tahmin etmek zor değil . Bekliyoruz .
İlçemizin tek beldesi Karaadilli de ise mevcut başkan Mesut Ulusoy tekrar aday . İl Genel Meclisi için de adaylar çok, partilerin içinde yarış başladı . İlçemiz İGM de üç kişi ile temsil ediliyor
Belediye başkanlığına aday olacak adaylar seçim beyannamesi hazırlıyorlardır , tavsiyeler ;
Kent Konseyi kurulması , ilçenin sosyo/ekonomik kalkınmasında önemli
Yaş Sebze ve Meyve Hali kurulması , ilçemizde üretilen tarım ürünleri ( taze fasulye , patates , bezelye , barbunya ) daha düzenli satışı yapılır , çok değerlenir .
Cenaze hizmetleri daha kapsamlı düzenlenmeli , taziye çadırı vs.
Toprak Mahsülleri Ofisi için depo yapılacak yer tahsisi yapılmalı , TMO nun ne kadar önemli olduğunu bu yıl anladık .
Şimdilik bu kadar , devamı var .