Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
487 views
10 Ocak 2024 - 14:47

Eğitim öğretim bildiğimiz gibi , değişen bir şey yok. Ne anlatmak istiyorum . Öğretmen tayin ve atamaların bir türlü yılda bir defa , okulların tatil olduğu Temmuz Ağustos aylarında yapmak gibi karar alamadık . Bu dün de böyleydi , bugün de böyle . Neden böyle bir karar alınamıyor akıl almıyor . Yılda bir defa tayin yaparım , herkes ona göre hareket etsin deyip kesip atacaksın .
Kadrosu Atlıhisar İlkokulunda bir öğretmen hanım , yıllar önce eşi ( eşi de öğretmen valilikte görevlendirilmiş ) ile birlikte Afyon Valilik olur’u ile Afyon merkezde görevlendirilir . İyi güzel de Atlıhisar İlkokulu norm kadrosu bu öğretmen hanımdan dolayı dolu olduğu için öğretmen atanamıyor , atanan öğretmenler mevsimlik , gelici geçici ücretli vs. böyle olunca sıkıntı oluyor . Misal ; Bu yıl Atlıhisar İlkokulunda birinci sınıfların bir şubesini okutan öğretmen norm fazlası ve yarı yılda tayin olacakmış , muhtemelen ücretli bir öğretmen gelecek . Bu olmadı , bu öğrencilere yaptığınız en büyük kötülüktür . Valilik böyle bir görevlendirme yapıyorsa , kadrosunu neden almıyor veya alamıyor , alsınlar , yazık değil mi o çocuklara .
Yerle seçimler yaklaşıyor , partiler adaylarını açıklamaya başladı . Afyon henüz beklemede , adaydını açıklayan parti yok(09.01.2024) .
İktidar partisi devletin bütün imkanlarını kullanarak bu seçime asılacak . İktidar partileri her zaman maça bir sıfır önde başlar . Ancak iktidara kendine çeki düzen vermesi için ikaz da vermek gerekmez mi . Durum ortada ; İyi diyen varsa beri gelsin , hep beraber oy verelim ancak ; ekonomi de gelir adaletsizliği , emekliler arasında ücret ayırımcılığı , enflasyon rekor üstüne rekor kırıyor , beka sorunu sığınmacılar için hiçbir şey yapılmıyor , adamlar her alanda sistemin içine yerleştiriliyor , sağlıkta , eğitimde görev veriliyor , hukuk alanındaki tartışmalar vs . sorunlar varken , belediye başkanını iktidardan seçeceğiz diye algıya yenilirsen vay halimize . O zaman hiç şikayetçi olma , ağlama kardeşim .
RTÜK diye bir kurum var , bu kurum özellikle TV yayınları takip etmekle görevli ancak TV yayınlarında iktidarı eleştiren TV leri haklı haksız ceza vermekle meşgul . Halbuki iktidarın yedeğindeki TV lerde öyle programlar var ki insan izlerken utanıyor , o kadarını söylüyorum. Neden bunlara bakmıyorsun eyy RTÜK . Öte yandan Başkan için yıllık bir milyonluk koruma ve araç kiralama bütçesi ayrılmış . Hani yazar Tevfik Fikret ( 1867-1915 ) demiş ya ; “Yiyin efendiler yiyin , bu han-ı iştiha sizin / Doyunca , tıksırınca , çatlayıncaya kadar yiyin” Bu kadar israf olur mu .