Şuhut Anayurt Gazetesi

Çiftçinin Sesi

Çiftçinin Sesi
292 views
26 Şubat 2024 - 0:21

TÜİK nihayet 2023 yılı sonu nüfus verilerini açıkladı , buna göre ;
Ülke nüfusu geçen yıla göre neredeyse artmadı , 85.372.000 kişi olarak açıklandı . Kent nüfusu 21.987 kişi azalırken , kırsal nüfusu 306.811 kişi artmış olarak açıklandı . Nüfusumuz yaşlanıyor .
İlimizin nüfusu 750.000 üzerine çıkmış ve yasaya göre önümüzdeki yerel seçimlerde “ Büyükşehire “ aday . Bana göre Büyükşehir falan olmayalım , faydasından çok zararı var.
İlçemizin nüfusu köyleri ile birlikte 36.000 civarında , merkez nüfus 15.000 civarında , kalan 21.000 nüfus köy ve kasaba nüfusu . En küçük köyümüz 39 nüfus ile Karahallı ( Yeni Selevir) , en büyük köyümüz ise 1646 nüfus ile Yarışlı (Bazlar) .
Başka yerlerin nüfusuna bakılırsa kırsalda nüfusu en yüksek illerden Afyonkarahisar , bunun nedeni ise Büyükşehirlerin nüfusunda herkes şehirli sayılıyor da ondan .
Erzincan İliç de maden kazası yaşandı . Altın madeni arayan Yerli /Yabancı ortaklı bir firma çok zor ve güç isteyen altın arama faaliyeti yaparken , çıkardığı siyanür , sülfirit asitli moloz yığını adete dağ gibi yığınların kayması sonucu şimdilik bilinen 9 can kaybımız var . Doğaya büyük tahribat verilerek yapılan altın arama işleri maalesef Türkiye gibi 3. Dünya ülkelerinde yapılmasına müsaade ediliyor . Zira bu firma Kanada & ABD ve Yerli ki ( Çalık Holding) yerli olması burada işlerin , izinlerin alınması için .Kendi ülkelerinde çevreciler bu tür firmalara asla müsaade etmez .
Seçim çalışmalarında çok farklı yöntem ve teknikler kullanılıyor , adaylar bu konuda nasıl davranacakları nasıl hitap edecekleri konusunda profesyonel destek aldıkları kesin . Şöyle ki ; Afyon aday tanıtımında , Afyon adayı Hüseyin Ceylan Uluçay konuşmasının sonunda ; “ herkes ayağa kalksın “ dedi. Normalde mütavazi kişiliği olan Uluçay bunu yaparken çok zorlanmıştır . Aynı şekilde Ekrem İmamoğlu da salondakilere “ ceketleri çıkarın “ dedi , salonda ceketi olanlar ceketlerini çıkarttılar .
Hayatımızın değişmezi ekonomi , faiz , enflasyon , yetmeyen gelirler , insanları çok zorluyor . Bu neden böyle oldu . İnsanları belli bir hayat standardına alıştırıyorsun , sonra bunları yapamayınca feryat ediyor . Bazen yaşı ilerlemiş insanlar anlatır , onların döneminde insanlar az ile yetinmeyi , kıt kanatla geçinmeyi bilirdik diye anlatırlar , doğru . Şimdi ise dün yaşam standardı yüksek yaşarken , bugün yaşayamıyorsa işte ona feryat ediyor . Dün ulaşım at/eşekle yaparken , bugün artan mazot fiyatlarında haydi at/ eşeğe bin diyemezsin , binmez .
Onun için toplumları da planlı kalkındıracaksın , biz ne yaptık ne var ne yok hepsini attık bitirdik , şimdi ise dışarıdan içeriden nerede varsa borç arıyoruz . Buna rağmen savurmaya devam ediyoruz .