Şuhut Anayurt Gazetesi

Çiftçinin sesi

Çiftçinin sesi
584 views
07 Mart 2024 - 19:11

Seçim atmosferi  iyiden  iyiye herkesi sardı . Gerek ülke genelinde , gerekse mahalli , herkes seçime odaklandı .

Açıklanan enflasyon  verilere göre de  , gerekse yaşanan hayat pahalılığı bu seçimin öznesi olacak . İktidar bu durumu  savunma sanayinde yapılan çalışmaları gündeme getirerek kapatmaya çalışıyor , işte iha , siha yaptık ,  KAĞAN  ( bunu yazarken  KAAN diye yazıyorlar yanlış )  savaş  uçağı yaptık , terörle şöyle mücadele ediyoruz gibi söylemlerle seçmeni etkiliyordu  “,ama şöyle , ama böyle kasetlerle “   daha önceki seçimlerde bunu başardı  ,  bu defa biraz zor görünüyor , çünkü ekonomide bıçak kemiğe dayandı .

Başkan Erdoğan uzun süredir iktidarda olunca;  dün ak dediğine bugün kara dediği durumlar oluyor  , tabi bu durum onu zor durumda bırakıyor . Misal ;  Dün yaptığı çay/simit hesabı , bugün  de yapılıyor  , onun için  kullanılıyor . Dün halkın içinde yaşayacağım diye TBMM lojmanlarında  oturmayı kabul etmedi ,   Keçiörende  apartman kiracı olarak oturuyordu ,  bugün sarayda  oturuyor  gibi . Diyeceğim şudur ; Bu sınırsız yetki / sıfır denetim rejimi olan bu sistemden  vazgeçilmeli , tekrar önceki yönetim ( denge , denetim , kuvvetler ayrılığının olduğu )  sistemine dönülmeli . Cumhurbaşkanlığı  Yönetim Sistemi  vatandaşı  mutlu etmedi , o gündür , bu gündür her alanda  geri gittik .  Başkan Erdoğan’ı da mutlu etmedi  , bir kişiye bu kadar yük yüklenir mi . Her şeyi o açıklayacak her şeye o cevap verecek , gün boyu ekranlarda ,  bir tek hava durumunu sunmadığı kaldı  herhalde .  Bu  tempoya  can dayanır mı ,  iyi dayanıyor , maşallah .

“ İşimiz Gücümüz Şuhut “ sloganıyla yola çıkan  CHP belediye başkanı adayı  Mehmet Kahraman  .  Adaylığını  ve  Belediye Meclisi Listesini en önce açıklayan aday . En önemli avantajı Şuhut  Belediye çalışanı olarak emekli olması , yani belediyeciliği bilen birisi .  Sessiz sedasız çalışıyorlar , mütevazi  seçim bütçesi  ile  mücadele ediyorlar .

Şuhut’un  vefakar / fedakar  siyasetçilerinden  Necip Aydoğdu ,   Milli Selamet  partisi geleneğinden gelen  “ Marangoz Necip Usta”  Bu defa da  Saadet Partisinden İl Genel Meclisi adayı olmuş . Çarşıda Filistin Bayrağı atkısını  boynuna atmış seçim çalışması yapıyor . Necip usta gibilerinin nesli  tükeniyor .  Kazanılacak zamanlarda Necip ustaya selam vermeseler bile , küsmez , kırılmaz , usanmaz .

TÜİK bile artık dayanamadı , enflasyonu düşük gösterme çabalarını bırakmış , terk etmiş görünüyor , ya da taktik mi değiştirdi bilmiyoruz . TÜİK in verilerini ENAG ile kontrol edebiliyoruz . Yalnız TÜİK in verileri çok can yaktı . Emekli aylıklarının bu halde olmasının en büyük veballerinden birisi de TÜİK tir .