Şuhut Anayurt Gazetesi

Çiftçi’nin Sesi : Gündem

Çiftçi’nin Sesi : Gündem
739 views
29 Haziran 2022 - 18:30

Halkın gündemi , ekonomi . İktidar her ne kadar , büyüyoruz , kalkınıyoruz , halkı enflasyona erdirmiyoruz dese durum günden güne ağırlaşıyor . İktidar konut satışları , araba satışları yok satıyor diyor , doğru konut ve araba fiyatları fahiş artışlar yaptı . Şuhut’ta bile konutlar bir milyon civarında .
Diğer tarafta artan gıda fiyatları , ucuz şeker alabilmek için , ucuz ekmek almak için oluşan kuyruklar , artan ev kiraları , elektrik , doğalgaz fiyatları , mutfak tüpü gibi temel ihtiyaçlar dayanılacak gibi değil .Bir tarafta ev , araba almak oluşan kuyruklar , diğer tarafta , diğer gıda kuyrukları . Esas soru bu ; Bu iki kesim arasındaki “ uçurum “ artmış , iyi yönetim yapamamışsın , bir taraf sefa süren azınlıkta olanlar , diğer taraf temel ihtiyaçlarını temin etmekte zorlanan milyonlar . Kimse maval okumasın gerçek bu . Ha unutmadan söyleyelim , Hazine bakanı Nebati ‘nin 6 ay yattığı uyku sona erdi , adam uyandı ama yüz de yüz enflasyonla uyandı şaka gibi .
Şekerde pis kokular gelmeye devam ediyor , zamdan önce Türkşeker elindeki şekerleri satmış , birileri yine dört köşe oldu deniyor .
Şuhut patates üreticisi dertli demiştik . Geçen hafta tohumları tedarik eden firma ve panko yetkilileri sahada inceleme yaptılar , gelişim bozukluğu olan patatesleri kendilerince incelediler , fotograf çektiler , 15 gün sonra tekrar gelip gelişimleri takip edeceklerini , tohum firması yetkililerine konu hakkında rapor sunacaklarmış , bekliyoruz .
Bu soruları da sormadan edemiyoruz .
Tohumlar sorunlu dediğimizde , hemen tohumları kestiniz deniyor ,hemen önyargı ; yahu arkadaş biz bu işi dün , bugün yapmıyoruz , 40 yıldır yapıyoruz . Geçen yılda kestik , önceki yıllarda da tohumlar keserek ektik , o zaman niye şikayet etmedik , bunu geçiniz .
Tohumlar söküm esnasında , depolama yapılırken soğuktan şoklanmış olabilir mi ? Depo şartlarında olmaz , depolar güzel .
Tohum üretilirken , daha fazla verim alabilmek için , patatese çeşitli ilave , takviyeler( adını burada yazmak istemiyorum) yapıldı mı ? Çünkü tohumdaki gözler buna işaret ediyor .Sağlıklı tohumda fazla göz olmaz , ince sürgün olmaz .
Velhasıl dekar maliyeti 7-8 bin tl maliyetler bizi çok zorlayacak . Tohum firması ve Panko ne yapacak bakacağız . Bu konunun takipçisi olacağız .
Bu arada Şuhut Ziraat Odası , çiftçilere bu konuda biz ne yapabiliriz , sizin örgütünüz biziz , bu konuda sizin haklarınızı biz arayalım demediler , onları da bekliyoruz .
Zamlardan , doğal afetlerden uzak bol ve bereketli kazançlar dilerim.