Şuhut Anayurt Gazetesi

Çiftçinin Sesi : Kısa Kısa

Çiftçinin Sesi : Kısa Kısa
664 views
01 Haziran 2022 - 18:55

Sonunda şeker de yoklar listesinde yerini aldı. Çok değil bir yıl önce 50 kg lık şeker çuvalı 215 tl ye satılıyordu. Şimdi 1000 tl nin üstüne çıkmış . Bu ne Allah aşkına , tarla bizim , pancar bizim , fabrikalar bizim . Ne olduysa 2018 yılında 14 tane şeker fabrikasını özelleştirme kapsamına alınması ile başladı. Büyük çaplı şeker fabrikaları satıldı ve sonunda bu günlere geldik . 400.000 ton şeker ithali için izin çıktı. Dışarıda şeker ucuz mu hiç sanmıyorum , birileri şekeri getirir Türk şekere devreder , diğer ürünlerde olduğu gibi iç piyasada zararına satar , zararı görev zararı yazarlar , toplum olarak beraber öderiz.
Tarım politikalarını böyle günü birlik , lay lay lom kararlarla götürürseniz daha çok ithal izni alırsınız ,paramız var alıyoruz politikası da bitti . Paramız da kalmadı . Artık bu iktidara şöyle yapılsa , böyle yapılmalı demeğe değmez .Tarıma isteseler de ancak bu kadar zarar veremezlerdi.

*************************************************************************
TL nin değer kaybı ile , iğneden – ipliğe her şeye zamlar devam ediyor. Bunun için de yakında çare olacak bir şey görünmüyor. İktidar yetkilileri moral verici demeçlerden başka bir şey yapamıyor . Yatırım yok , üretim az , parası olanlar için en karlı iş” kur korumalı mevduat faizi “ Bu faiz o kadar artmış ki borcun faizi anaparayı geçmiş . Yani Türkiye ekonomisi faiz üzerinde dönüyor .

************************************************************************
Cimer üzerinden yaptığımız başvuruda; Tarımsal Sulama Elektrik faturalarında haksız bir şekilde alınan “ aktif trafo kaybı “ ve “boşta trafo kaybı” nın kaldırılması istedik. 17/04/2022 tarihinde yaptığımız başvuru 25/05/2022 de yani 38 gün sonra ilgili birim olarak EPDK gönderilmiş . Neden böyle para alındığını merakla bekliyoruz .

*************************************************************************
1993 yılında Afyon Kocatepe Üniversitene bağlı olarak Şuhut Meslek Yüksek Okulu açılmıştı. Bu okulun açılışı ilçemizde bir heyecan yaratmıştı. Bu okulun açılış törenine zamanın kaymakamı Niyazi Tanılır beni görevlendirilmişti . Zamanın belediye başkanı Nuri Oynağanlı ve Şuhutlu iş insanlarının ( başta Refik Saçaklı bey ) maddi manevi çok desteği olmuştur . Daha sonra belediye başkanı olan Ekrem Özsoy da hizmet binası yaparak okula vermiştir. Daha sonra gelen arkadaşlar da destek olmuşlar , okul bugünkü halini almıştır . Emeği geçen herkese teşekkür ederiz . Geçenlerde Meslek Yüksek Okulu “ kariyer günleri” diye bir etkinlik düzenlemiş ,( basından öğreniyoruz ) Bu etkinlikte okulun açılışında emeği geçenler hatırlanmaz mı ? , onlara bir davetiye gönderilmez mi ?
Zamlardan , doğal afetlerden uzak bol ve bereketli kazançlar dilerim.