Şuhut Anayurt Gazetesi

GÜNDEM KISA KISA

GÜNDEM KISA KISA
416 views
30 Mart 2023 - 3:10

Her şeyin fiyatı artarken “süt fiyatlarının “ düşürülmesi akla , mantığa uymadı . Süt tüccarları mart ayında üreticiye ödeyeceği litre/ süt fiyatını ( Şuhut için) 10.00 tl den 9.00 tl düşürmüşler . Neden , neden onlara göre çok . Sanki yarından itibaren pazarda , markette peynir , yoğurt fiyatları düşecek mi ? İktidarın üretici / tüketici lehine olan bir hayvancılık politikası olmadı . Bu politikaları kravatlı bürokratlar eliyle yaptılar , onlarda üreticinin hiç yanında olmadılar , bir avuç ithalat lobisinin lehinde karar aldılar . Kepek pahalı diyen üreticiye , seneye kepek ekin diyen bir bakanımız da oldu.
Buradan şu gerçek ortaya çıkıyor . Üretici sahipsiz , sahipsiz , sahipsiz . Var olan sözde çiftçi örgütleri bu işlerle ilgilenmiyor , kimse kusura bakmasın oturdukları koltuklarında alacakları “ oda , birlik aidatları “ bakıyorlar yazık . Kooperatifleşme zaten yürümüyor , var olan Tarım Kredi , Panko gibi kuruluşlarda böyle süt/ süle işleriyle uğraşmak istemiyorlar .
Doğru dürüst ne süt desteği ödeniyor , ne buzağı desteği . Bu destekler de bir takvime bağlanmalı , ne zaman ödeneceği de belli değil , günün şartlarına göre düzenlenmelidir .” Süt olmadan et olmaz “ Yanlış politikalar sonucunda sağmal inekler , düveler kesime gitti . Şimdi de eldeki son inekleri de kestirin olsun bitsin deniyor . Harıl harıl dışarıdan kasaplık hayvan getiriliyor , tırlarla ne eti belli olmayan lop et getiriliyor ESK na devrediliyor . ESK belli merkezlerde piyasaya göre ucuz satıyor , vatandaş sabahın 04.00 de kuyruğa giriyor , alan alıyor alamayanlar , bugün gidin yarın gelin deniyor .Eski Türkiye’de kuyruklar vardı diyen iktidar , bunlar da yeni Türkiye’nin kuyrukları mı .Aslında eski/ yeni Türkiye diye bir şey yoktur , Türkiye Türkiye’dir .
Ziraat Bankasının kuruluş amacı tarıma , hayvancılığa destek olsun diye kurulmuştur diye biliyoruz . Banka o kadar evrildi ki en sona çiftçi kaldı . Bunun böyle olmadığını da inkar etmiyorlar . AKP nin önemli isimlerinden Nurettin Canikli “ Muhalefet kazanırsa Ziraat Bankası tarım ve çiftçilerin bankası olacak şekilde sınırlandıracaklar “ demiş . Tabi ki öyle olacak sayın Canikli , Piyangocu Demirören’e sabit kur 4.00 tl den 750.000 milyon dolar para verdiniz gazete , televizyon al diye .
Seçim yaklaştıkça siyasilerin birbirlerine sözlerine bakalım . Nalet terör örgütü ( aynı hataya düşmemek için adını yazmıyorum) para verse bu kadar reklamını yaptıramazdı . Koca koca adamlar sabah /akşam siyaset yapacağız diye bu terör örgütünün adını ağzından düşürmüyor . Yahu sen iktidar , devlet olduğunu unutuyorsun , terör örgütünü sözlerinle yüceltiyorsun , gereğini yapacaksın , hem demiyor muydun şu kadar terörist kaldı , ayakkabı numaralarına kadar biliyoruz diye .