Şuhut Anayurt Gazetesi

GÜNDEM KISA KISA

GÜNDEM KISA KISA
329 views
17 Eylül 2023 - 13:47

İktidar son günlerde Anayasa değişikliğini gündeme taşıyor . Neymiş efendim bu Anayasa darbe Anayasıymış , evet o zaman darbe konseyinin hazırladığı bir Anayasa . Bahsedilen anayasa 7 Kasımda % 91.37 evet oyu ile kabul edilen 1982 anayasası . 1982 anayasası 7 kısım , 177 madde ve 16 geçici maddesi vardı . Zaman içinde 21 kez değişikliğe uğramıştır . Tabir caizse darbe Anayasasından eser kalmamıştır . Şahsen benim rahatsız olduğum bir maddesi yoktur .
1982 anayasasının ilk 3 maddesi değiştirilemez , 4. Madde ile değiştirilmesi teklif dahi edilemez şartı konulmuştur . Değiştirilmesini isteyenlerin esas hedefi bu maddelerdir . Yani laiklik , Atatürkçülük hedeftir . Yoksa yapmak istediğiniz ne vardı da anayasada engel maddesi var .
Anayasa değişikliğini boş verin en son yaptığınız “ cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi “ ile memleket ne hale geldi . 2018 de 5 TL olan dolar 30 TL ye dayandı , litresi 4,5 TL olan mazot 41 TL ye yükseldi , enflasyon zirvelerin zirvesine çıktı, ev kiraları milleti canından ediyor , ev sahibi kiracı kavgaları ölümle sonuçlanmaya başladı .
Siz Anayasa değişikliği falan filan diyerek zaman kaybetmeyin , önce sığınmacı mı , mülteci mi , sizin deyimizle ensar mı onları bu ülkeden göndermenin ,yollamanın çarelerini arayın , Suriyede hayat normale dönmüş , en azından bu yolla kira sorununu çözersiniz , işsizlik sorununu çözersiniz . Hani bir de “ beka sorunu” var ki o her şeye bedeldir .
Her öğrenciye yüksek öğrenim şansı verildi , sınava giren her öğrenci üniversiteye kayıt yaptırabilir , bu görünüşte çok güzel . Öğrenciler için okul açtık ama bu öğrencilerin kalacağı yurt var mı , yeterli değil . Yakın çevremden biliyorum , yurt yok veya okula uzak , ne yapacağız ya özel yurt onlar da sınırlı pahalı , ev kiraları ateş pahası . Planlı bir kalkınma olmadığı için her şey el yordamı olacağı budur . Sonra bu öğrenciler 4/5 yıl okuyacak , sonra iş var mı , o daha da yakıcı bir sorun .
Şeker pancarı fiyatları henüz açıklanmadı , geçen yıl ki fiyat bir ton pancar 1.450TL ki düşük açıklandı . Bu yıl parasını mart 2024 yılında alacağız , enflasyon , giderler düşünürsek en az 3.000 TL olması gerekir. Bizim çiftçimiz kanaatkardır 2.500 TL olsa idare eder gibi sosyal medyada paylaşımlar görüyorum . Sen 2.500 Tl dersen karar vericiler bunun altında açıklama yaparlar . Kaldı ki fabrikalar şekere zam üstüne zam yapıyorlar .
Şuhut Belediyesinden bir isteğimiz olacak . Belediye iş merkezinin arkasında Atlıhisar , Balçıkhisar , Karaadilli yolcusu taşıyan araçlarına durak yeri ayrılan yere özel araçlar park ediyor , durak yerinde yer olmayınca yolcu taşıyan araçlar gelişi güzel park ediyor bu da hoş bir görüntü olmuyor . Burnunuzun dibindeki bu sorununu da çözemiyorsunuz .

Doğal afetlerden uzak , bol ve bereketli kazançlar dilerim