Şuhut Anayurt Gazetesi

Gündem

Gündem
1.344 views
15 Haziran 2022 - 17:32

Son yıllarda mevsimler mi kaydı bilinmez “nisan yağmurlarının “ yerini , “haziran yağmurları“ aldı . Artık baharı da yaşayamıyoruz , kıştan direk yaz mevsimine geçiyoruz . Havanın sıcak olması bu yağışları tehlikeli hale getiriyor . Dolu ve sel zarar veriyor . Çiftçiler dolu ve aşırı yağışlarda umulmadık zararlar görüyorlar . Şehirlerde durum daha vahim , çarpık yerleşim yerleri her yağışta felaketi yaşıyor . Suyun içinde kalan evler , işyerleri …
*******************************
Türkiye olarak çok şanslıyız , hep dahi ! Tarım Bakanlarımız oldu . Bundan önce , neden ithal ediyoruz diyenlere “paramız var alıyoruz “ , kepek pahalı diyen besiciye “seneye kepek ekin “ diyen bakanımız vardı . Şimdiki bakanımız da Venezuella’da buğday yetiştireceğiz diyor , Venezuella da buğday mı yetişecek , başka bir şey yetişecek zamanla göreceğiz . Önceki bakanlardan Mehdi Eker de 2013 yılında Sudan dan 780.000 hektar araziyi 99 yıllığına kiralamıştı. Bu araziyi işletmek için 2015 de şirket bile kuruldu , 2019 da Sudan da yönetim devrildi , yeni yönetim Türkiye’den taviz istedi , tarım ürünleri ile tavizler verildi , gümrük indirimi vs. anlaşmalar tekrar imzalandı velhasıl 8 yıldır hiç ekim –dikim , faaliyet yapılamadı ama bu şirketin yönetimi , müdürü – hıdırı tıkır tıkır maaşlarını alıyorlar . Sonuç olarak bizimkiler hep macera arıyorlar , sen kendi çiftçine destek ver de , bu çiftçi her şey yetiştirir .
********************************
Ülkemiz girdiği ekonomi türbülansından bir türlü çıkamadı . Ben ekonomistim diyen Başkan Erdoğan , Bu defa da 2023 yılının ocak –şubat aylarına vade istedi . TL sürekli değer kaybediyor , buna bağlı olarak her şeye zam yapılıyor . Mutfak yanıyor zaten de , küçük esnaf , küçük sanayici de çok zorlanıyor . Çok ilginç bu durumda , ekonomiyi bu hale getirenlerden biri de Damat Berat da hiç ortalıkta görünmüyor . Yaklaşık 2 yıldır adam piyasada yok , bu kadar önemli bir adam kimseye gözükmüyor , tebrik etmek lazım .
********************************
Malum , Şuhut çiftçisinin lokomotif ürünü patates ; çiftçimiz yıl boyunca patatesle yatar , patatesle kalkar . Hayatını patatese göre ayarlamıştır . mahsül para edince sevinir , ucuza gittiğinde borçları nasıl çevireceğini kara kara düşünür. Bu yıl patates tohumlarını piyasaya göre uygun aldık . Yalnız Şuhut Pancar kooperatifinden alınan “sertifikalı agria” tohumlarında sıkıntı olduğu yönünde çiftçilerden şikayetler var . Bu durumu ilettiğimiz yetkililer en kısa sürede ekili alanlarda inceleme yapacaklarını , gereken ne ise ortaklarımız lehine yapacaklarına söz verdiler . Afyon Pancar Kooperatifine güveniyoruz . Çünkü çiftçi verim alamazsa vay haline , bagajı borç senetleriyle dolu .
Zamlardan , doğal afetlerden uzak bol bereketli kazançlar dilerim.