Şuhut Anayurt Gazetesi

HASAN CAMCI

HASAN CAMCI
378 views
06 Nisan 2023 - 1:23

” Minareler Süngü, Kubbeler Miğfer/
Camiler Kışlamız, Müminler Asker/
Bu İlahi Ordu Dinini Bekler/
Dillerde Tevhit, Allah’u Ekber”
ZİYA GÖKALP’ e atfedilen şiiri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde 6 Aralık 1997’de Siirt de düzenlenen açık hava toplantısı sırasında topluluğa yaptığı konuşma, kullandığı ifadeler sebebiyle ” Halkı sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözetmek kin ve düşmanlığa tahrik ettiği ” gerekçesiyle açılan dava sonucunda 10 Ay hapis cezasına çarptırılmıştı.
Girizgahı bu bilgilerle yapmamızı in sebebi, Cumhurbaşkanına verilen haksız cezanın sonucunda ülkede yeni bir oluşum ve lider doğmasıdır. Söylediğiniz sözler veya yaptığınız eylemler sizin yükselmenize yada alçalmanıza neden olabilir. Dini hassasiyetle yazılmış bir şiiri dini hassasiyetle okumuş bir siyasinin muhtar bile olamaz denilirken halkın hassasiyetlere bağlılığı sebebiyle Cumhurbaşkanı oldu.
Peki Sayın Kılıçdaroğlu’nun bir iftar daveti sonrası ayakkabısı ile seccadeye basması sonucu toplumda nasıl bir etki oluşturduğuna bakalım. Öncelikle kendisi bu konuda üzgün olduğunu ve milleti üzmek istemediğini belirtti. Bence kendisine fazla yüklenme ek gerekir çünkü bazı hassasiyetler onlarca danışmanınız da olsa arkadaşınız da olsa içinizden gelmiyorsa sizi eninde sonunda ele verir. Seçmen nazarından baktığımızda ise kendi seçmeni açısından olumsuz bir hava estirmez ama kendisine gerekli olan sağ seçmen nazarından ise dini hassasiyetler çok dikkate alınır ve size kendisine bakış açısını çok değiştirir. O nedenle bu tür hassasiyetsizlikler devam ederse Kılıçdaroğlu’na seçimi kaybettirir.
Gelelim liste mevzusuna, bildiğiniz üzere Pazar günü İyi Parti Afyon Merkez ve İlçelerde temayüle gitti. Av. Hakan Şeref OLGUN ilk sırada yer aldı. Kendisi kafaya koymuş ilk sırada aday olmak istiyor. Seçimlerden 6 ay öncesinden bu yana yaptığı harcamalar çalışmalar çok yoğun. Ne kadar karşısına etkin yada öncü isimlerde çıksa bir şekilde ağırlığını korumaya çalışıyor. Genel Merkez bu handikapı akıllı bir hamle ile temayüle götürüp, kendisini kenara çekti ve bir nevi ben tarafsızım kim fazla oy alırsa o hak kazanır demeye getirdi.
Diğer taraftan Dr. Mahmut KOÇAK İyi Parti’den istifa etti. Cuma günü Ak Parti’ye geçmesi bekleniyor. Mahmut KOÇAK deneyimli ve halkta karşılığı olan bir siyasetçi büyük olasılıkla listede yerini alır. Değişik rivayetlere göre kendisini alt sıralardan bir yere yazdırıp Afyon Belediye Başkanlığı’nı adaylığını istiyormuş. Siyasette kim kendisini böyle bir duruma düşürmek ister tartışılır. Ben böyle bir yöntemin aklının ucundan geçtiğini zannetmiyorum. İlk 3 sırada rahatlıkla yerini alır ve Ak Parti’ ye Afyon’a büyük katkı sağlar. Hem oy açısından hemde psikolojik açıdan.
Dengeler değişiyor, ekonomik ve psikolojik olarak öne çıkmaya çalışan İyi Parti milletvekili aday adayları Genel Başkanlarından aldıkları mavi rozetle kendilerini ilk sırada görmek istedi. Genel merkezin temayül hamlesi onları psikolojik olarak yıprattı. Ak Parti’nin Mahmut KOÇAK hamlesi ise parti içi ve parti dışı birçok etkiye neden olacaktır. Parti içinde yerel seçimlerde Mahmut KOÇAK’a karşı mücadele eden ekibin şimdi nasıl bir tavır alacağı büyük bir denge sorunu oluşturacaktır. Lider merkezli partilerde bu tür problemler çabuk atlatılır. Yalnız dışa yansımayan güç savaşının olacağına ise hiç şüphe yok. Pazartesi günü listeler açıklanacak. Eşit kollu terazide hangi tarafların ağır geldiği netleşecek.
Siyasette 24 saat uzun bir süre demiş rahmetli Demirel. Önümüzde daha çok 24 saatler var. Bakalım daha hangi gelişmeler yaşanacak.
MEVLAM GÖRELİM NEYLER, NEYLERSE GÜZEL EYLER…
SELAM VE DUA İLE…