Şuhut Anayurt Gazetesi

Kısa Kısa Gündem

Kısa Kısa Gündem
364 views
31 Temmuz 2023 - 1:16

Arpa ve buğday hasadı hızla devam ediyor. Dekar verimi 500- 800 kg arasında, istisna olan verimler vardır ama ortalama böyle görünüyor.
Toprak Mahsulleri Ofisi alım yapıyor, alımlar yavaş gidiyor, en azında verilen randevulardan böyle olduğu anlaşılıyor. Hasadı yapılan buğdaylar randevusu yoksa randevu gününe kadar bekliyor veya satabiliyorsa tüccara veriliyor. TMO daha hızlı alım yapamaz mı ?
***
Haşhaş hasadı bitti, bu yıl verimler zayıf, sebebi yağışların uzun sürmesi, mantari hastalıklar.
Merkez bankası başkanı yıl sonu enflasyon beklentisini % 22 den % 58 yükseltti . Bu açıklama bile ekonomide durumun ne kadar ağır olacağını gösteriyor ki bu hedefler çok yukarılarda sonuçlanır.
***
Bu arada zamlar devam ediyor, nerede duracak bilen yok. Yeni ekonomi yönetimi Mehmet Şimşek , eskiye ait tüm ekonomi uygulamalarının kaldırdı. Yeni ekonomi yönetiminin uygulaması, zam ve vergilerle cari açıkları kapatmak, para toplamak. Bunu yapmak için ekonomist olmaya gerek yok ki, zammı herkes yapar, vergiyi bir maliye memuru bile artırabilir.
***
Ormanlar cayır cayır yanmaya devam ediyor. Bu konuda toplumsal bilincin artırılmasının yanında, yanan alanlara en az 50 yıl imar yasağı getirilmelidir.
***
Geçtiğimiz Perşembe günü Şuhut /Şelale Düğün Salonunda yakında vefat eden sevilen bir şahsiyetin “Perşembe Yemeği” daveti vardı. Yemek çok kalabalıktı, yakından / uzaktan gelen davetliler hayli fazlaydı. Şuhut Belediyesinin güzel uygulaması; kullanılacak malzemeyi davet sahibi alıyor, pişirmesi ve servisini görevliler yapıyorlar, cüzü bir ücret karşılığı. Buraya kadar güzel, yalnız o davet günü düğün salonuna hizmet veren ( zaten bir tane) “ asansör “ çalışmıyor, ARIZALI . Olmadı sayın yetkili! Davete gelen yaşlı insanların 2. Kattaki salona çıkarken çektiği eziyet, koltuğuna girilenleri mi ararsın, ıkına /sıkına çıkmaya çalışanları mı? Sonra kapasitesi 1000 kişiye kadar olan bir işletme için bir asansör ne kadar yeterli? Yemek pişirilen yerde de ne “gider” var, ( sucular anladı ne demek istediğimi ) ne de doğru dürüst havalandırma. İşletme belediyenin olmasa, belediye salonun ruhsatını iptal ederdi. Çok güzel tesisler yapıyoruz ancak böyle ufak / tefek ayrıntıları kaçırıyoruz. Doğal afetlerden uzak, bol ve bereketli kazançlar dilerim.