Şuhut Anayurt Gazetesi

Şuhut’ta “Vişne Bahçeleri İyileşiyor” Projesi Hayata Geçti

Şuhut’ta “Vişne Bahçeleri İyileşiyor” Projesi Hayata Geçti
157 views
09 Haziran 2024 - 12:53

Projenin uygulanacağı Karaadilli Beldesi’nde, vişne bahçelerinde koşnil zararlısının popülasyonunun hızla arttığı ve mevcut üretimi tehdit ettiği tespit edilmiştir. Bu zararlının kontrol altına alınması ve bahçelerdeki verimin artırılması amacıyla hazırlanan proje kapsamında, bölgedeki üreticilere bitki koruma ürünleri ve koruyucu ekipmanlar dağıtıldı. Proje alanında toplu mücadele yapılarak, zararlının etkilerinin minimize edilmesi hedeflenmektedir.İyi Tarım Uygulamaları çerçevesinde, çiftçilere doğru ve zamanında ilaçlama yöntemlerinin benimsetilmesi ve hastalık ve zararlılarla etkin mücadele edilmesi amaçlanmaktadır. Bu süreçlerin kayıt altına alınarak geriye dönük izlenebilirliğin sağlanması da projenin önemli bir bileşenidir.
Kontrollü üretim yapılması, vişnede kalite ve verimin artırılması hedeflenmektedir.Proje kapsamında düzenlenen etkinlikte, Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Parlak ve Şuhut İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yavuz Arslan Tür, üreticilere bitki koruma ürünleri ve koruyucu ekipmanları teslim etti. Ayrıca, bir vişne bahçesinde örnek ilaçlama yapılarak, üreticilere uygulamalı olarak doğru ilaçlama teknikleri gösterildi.İl Müdürü Özkan Parlak, projenin önemine vurgu yaparak, “Şuhut, vişne üretiminde önemli bir yere sahip. Bu projemizle, vişne bahçelerimizin verimini ve kalitesini artırmayı hedefliyoruz.
Üreticilerimizin iyi tarım uygulamalarını benimseyerek, zararlılarla etkin bir şekilde mücadele etmelerini sağlamak istiyoruz. Böylece, hem üretim kalitesini artıracak hem de sürdürülebilir tarımı destekleyeceğiz” dedi.İlçe Müdürü Yavuz Arslan Tür ise, “Vişne bahçelerinde görülen koşnil zararlısına karşı toplu mücadele edilmesi, üreticilerimizin en büyük destekçisi olacak.
Proje kapsamında sağladığımız bitki koruma ürünleri ve koruyucu ekipmanlarla, çiftçilerimizin üretim sürecinde karşılaştıkları zorlukları azaltmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.Bu projeyle, Şuhut’taki vişne üreticileri, koşnil zararlısına karşı daha donanımlı ve bilinçli bir şekilde mücadele edecek. Proje, bölgedeki vişne üretiminde sürdürülebilirlik ve verim artışını sağlayarak, Şuhut’un vişne üretiminde lider konumunu daha da güçlendirecek. >>Sümeyra DOĞAR