Şuhut Anayurt Gazetesi

272 views
27 Mayıs 2024 - 0:18

Bu yazımızda kamuda gördüğümüz bazı aksaklıklar üzerine yazacağım ;
Çarşamba günü (23.5.2024) sabah torunlarımı Atlıhisar İlkokuluna bıraktım , okul müdürü kapıda bekliyor , günaydın Ali İhsan bey dedikten sonra , bugün 3 şubenin öğretmeni yok dedi . 2 öğretmen 2 gün sürecek “ ilk yardım eğitimi “ seminerine gitti , bir öğretmen doğum iznine ayrıldı dedi . Doğum iznine bir şey söyleyemeyiz ama öğrenciler okuldayken bu seminer neyin nesi dedim . Benim bildiğim bu tür seminer vs. etkinlikler Eylül başı veya okullar kapandıktan sonra seminer döneminde yapılır . Öğrencileri düşünmeden yapılan bu tür etkinlikleri , planlayan , onay veren kim ise kınıyorum . Olmaz beyler , böyle olmaz .

Kamuda tasarruf , öyle mi , tasarruf falan yok kimse kimseyi kandırmasın , Milli Eğitim Bakanlığı “ Türkiye Yüzyılı Maarif Modelini “ tanıtmak için her branşta seçilen öğretmenleri çeşitli illerde otellerde misafir ederek tanıtacak . Tanıtıma katılan öğretmenlerde bilgilerini meslektaşlarına aktaracak . Bunda ne var diyebilirsiniz . Bu tür tanıtımlar yıldızı çok otellerde yapılacak . Yani masraf masraf masraf . Öbür tarafta öğrencilere bir öğün yemeği çok gören zihniyet , lüks otellere bir haftalık tanıtım için ne kadar bütçe ayırdı bilmiyoruz . Bu tür tanıtımlarda artık teknoloji kullanılıyor , tele- konferans ile pekala her öğretmene ulaşabilirsin . Ne gereği var böylesine .

Yine Afyon Milli Eğitim ; “ Norm Kadrosu “ Atlıhisar İlkokulunda olan Melek Keskin öğretmenimiz il içi yer değiştirmede yine tayin olamamış , puanı yetmiyormuş . Bunda Melek öğretmenimizin hiç suçu yok . Dört yıl önce aklı-evvel bir vali yardımcısı Melek Öğretmenin öğretmen olan eşini iyi fotograf çekiyor , sosyal medyada iyi sunumlar yapıyor , iyi bilgisayar kullanıyor diye valilik olur’u Afyon Valiliğinde görevlendirilir . Dolayısıyla eşi de valilik olur’u ile Afyon merkezde görevlendirilir . Atlıhisarlı öğrenci velileri , he yıl geçici , ücretli , değişen , yarıda bırakan öğretmenlerden usandık , bu konu çözülmeli diyorlar .

Bakımı İl Özel İdarelerinde olan köy yollarına henüz bakım yok . Şuhut / Hallaç / Paşacık yolu , Elmin köprüsünden sonrası bir felaket , ark yapmış çukurlar , nadas tarlaya dönmüş yollar . Bunlar ne zaman yapılacak diye sorulduğunda ilgili kurum yetkililerince verilen cevap “ henüz yama için üretilen asfalt “ verilmedi , neymiş efendim , bahar yağışları geçecekmiş de yani haziran ayı içinde gibi . Yahu beyler o yollarda içimiz dışımıza çıkıyor , o yollarda trafikte olan araçlara yazık değil mi neden görevinizi ihmal ediyorsunuz .

Doğal afetlerden uzak , bol ve bereketli kazançlar dilerim.