Şuhut Anayurt Gazetesi

2021 YILI BİTERKEN

2021 YILI BİTERKEN
240 views
30 Aralık 2021 - 17:34

Bu yıl herkes için zor bir yıl oldu .
Çiftçiler için daha zor bir yıl oldu . Salgın nedeniyle her sektöre ufak –tefek destek verildi ama çiftçiler hiç destek almadı. Üstüne üstlük bir de kuraklık çattı.
2021 yılı başında aldığımız mazot 6,75 tl iken şimdi 11,75 tl ye yükseldi. Gübreyi anlatmaya dilim varmıyor .
2021 yılı başında 7,4 tl olan dolar , bir ara 18 tl ye kadar yükseldi , şimdilerde 11-12 tl arasında gidip geliyor . Neden dolar , çünkü her şeyimiz ona bağlı , özellikle gübre , tarım ilaçları , elektrik dolar tl karşısında değer kaybettikçe her şeyin fiyatı fırlıyor.
Bu yıl içinde yazılarımızda öne çıkardığımız , tarım ve hayvancılığa destek olacağını düşündüğümüz bazı önerilerimiz oldu, bunlar;

· Genç çiftçilere SGK desteği verilsin , Boşalan köyler ve kırsalda çalışan gençleri belki kırsalda tutar .
2006 yılında çıkarılan tarım kanununa göre milli gelirin % 1 oranında destek verilir hükmü hiç uygulanmadı . 2021 yılında çiftçinin alması gereken 72 milyar destek , 26 milyar ödenecektir. İktidarın kendi çıkardığı kanuna uymasını bekliyoruz.
· Tarımsal destek ödemelerinin bir takvimi yok , ne zaman ödeneceği belli değil , bunun bir takvimi olması gerekmez mi , kim ne zaman ne alacağı bilsin.
· Çiftçinin ÇKS kayıtları Tarım müdürlükleri yapıyor , orada çalışan ziraat mühendisleri bu işte çalışıyor, bu kaynak israfı değil mi . ÇKS kayıtlarını Ziraat odaları yapsın , zaten aidatları odaya ödüyoruz.
· Tarımsal Sulama Elektrik faturaları yüksek geliyor , bu faturalarda önce açıktan yazdıkları 1/3 oranındaki dağıtım bedelini şimdi faturada gizleyerek almaya devam ediyorlar. Tarımsal sulama elektrik şebekelerini vatandaş kendi yaptırıyor , arızasını kendi yaptırıyor , bizden neden dağıtım bedeli adı altında para alınıyor . KDV %18 bu da yüksek . Şanş oyunlarında KDV yok , yani kumarcılardan alınan KDV sıfır.
· Türkiye genelinde planlı tarıma geçilmesi gerekir , bu bir türlü yapılmıyor. Bu hem kaynak israfı , hem de emekler boşa gidiyor.
2021 yılının akılda kalan canevimizden yakan orman yangınları oldu. Orman olan yerde yangın da oluyor maalesef ama düşündüren , üzen konu yangınlarda kullanacağız yangın söndürme uçaklarımızın olmayışı , Türk Hava Kurumunun uçaklarını bir inat uğruna arızalı diye kullanmıyorlar , yangın söndürme işini ihale ile söndürmeye çalışıyorlar.
Zamlardan , salgınlar hastalıklardan , doğal afetlerden uzak bol ve bereketli bir 2022 yılı temenni ederim . İYİ SENELER.