Şuhut Anayurt Gazetesi

çiftçinin sesi

çiftçinin sesi
552 views
12 Ekim 2022 - 17:21

5-6 Ekim tarihlerinde Afyon’dan bir gurup çiftçi ile Hektaş firmasının davetlisi olarak Bursa Orhangazi’de bulunan “ Hektaş Tarımsal İnavasyon Eğitim ve Deneyim Merkezi “ ne gittik. Hektaş firması 700 dekarlık alana son derece modern teknolojik yatırım yapmış . Gerek açık alanda , gerekse örtü altında 320 çeşit bitkiyi yetiştirmişler bizlere tanıttılar . Hedefleri yurt çapında bu yatırımları artırmak ve gıdada dünyada söz sahibi olmak. Bizleri çok güzel konforlu şekilde ağırlayan Hektaş firmasına teşekkür ederiz. Bu çalışmaları gördükçe gelecek adına umutlandık.
Şekerpancarı hasadı başladı , yine aynı dertten muzdaribiz “ Polarlar düşük , fireler yüksek “ Çiftçi pancar ekmeyi hatırlamışken böyle yapmayın . Şu günlerde olması gereken fire % 8-9 dur yıllardır böyledir ama gelen fireler % 14-15 . Geçen yıllarda aynı topraklarda % 17-18 gelen Polarlar( şeker oranı) % 16 nın altında geliyor . Olmaz , olmaz , olmaz kendi ayağınıza sıkıyorsunuz , çiftçiyi küstürmeyin .
Atlıhisar Sulama Kooperatifinin 4 kuyusunun panosunundaki cihazlar çalınmış ,( başka kooperatiflerin de aynı cihazları değişik tarihlerde çalınmış) zarar büyük 400.000 tl . Güvenlik güçlerinin takibi sonucu hırsızlar komşu vilayette yakalanmışlar , yakalanmış da ne olmuş , ifadeleri alınmış serbest bırakılmış . İfadelerinde “ ava” geldik demişler . Doğru ava gelmişler av büyük . İşin düşündüren yanı buna Cumhuriyetimizin sayın savcılarımızın , sayın hakimlerimizin , sayın güvenlik teşkilatımızın inanması . Adamlar 250 km den ava geldikleri beyan ediyorlar , hem de gece , ifadeleri alınıp bırakılıyor . Peki bu hırsızlık nasıl önlenecek ? Adamlar yine avlanmaya devam edecekler .
Afyon’da iş dünyasının seçimleri vardı . Daha önce olmadığı kadar heyecanlı ve gergin geçti . ATSO ( Afyon Ticaret ve Sanayi Odası) seçimleri neredeyse fotofinişle belirlendi , mevcut başkan bir oyla kazandı . ATB ( Afyon Ticaret Borsası ) seçimleri ise tansiyonu hayli yüksekti . Mevcut başkan farkla kazandı . Soru şu ; Bu makamlar çay , kahve içilecek , hoş sohbet edilecek yerler değildir . Sanayici ve Tüccarların önündeki sorunları çözmek , onların önünü açmaktır . Yani sizi ileride hayırla yad etmeleri gerekir. Diğer bir soru da şu ; meslek gurupları tanzim edilirken alakasız şirketler bir araya gelmiş yani seçim dengeleri sağlanmış , bu da olmaz her meslek gurubu kendi içinde sayısı kadar temsilci göndermelidir . Madem ki temsilde adalet diyoruz.
1980 ihtilalinden sonra rahmetli Turgut Özal Amerika’ya gitti , parti kurdurdular , iktidar oldu başbakanlık ve Cumhurbaşkanı oldu. Recep Tayyip Erdoğan 1994 yılında belediye başkanı olduktan sonra defalarca Amerika’ya gitti ,parti kurdu , başbakan ve cumhurbaşkanı oldu, halen iktidarda . Kemal Kılıçtaroğlu’da Amerika’ya gidecekmiş . İktidar olma sırası onda mı yoksa ? Esas sorulması gereken soru şu ; bize ne zaman Amerika’ya gitmeden başbakan olacak lider gelecek , Mustafa Kemal Atatürk gibi.
Zamlardan , doğal afetlerden uzak bol ve bereketli kazançlar dilerim.