Şuhut Anayurt Gazetesi

çiftçinin sesi

çiftçinin sesi
463 views
26 Mart 2023 - 15:24

Seçim gündemi her şeyin önüne geçti . Depremin yıktığı şehirlerde hayat felç , hala çadır ve konteyner ihtiyaçları giderilemedi . Deprem bölgesi için her kafadan bir ses çıkıyor , hala artçı depremlerin devam ettiği yerde inşaatlara başlanıyor , temeller atılıyor . Bunda seçimin yakın olması aceleci davranılmasına neden oluyor . Halbuki daha detaylı bir çalışma yapılarak kalıcı , sağlam konutlar yapılması gerekmez mi ?
Deprem demişken Şuhut olarak bizim durumumuz nedir . Tarihte çok büyük depremler yaşayan bölgemiz “ deprem bölgesi” . Bunları unutarak Şuhut’un yerleşkesini kolaya kaçarak , kumluk , düz araziye açılmaya , imarı buralara yapmaya devam ediyoruz . Siz ne kadar sağlam bina yaparsanız yapın , düz arazilerdeki binalar yıkılmasa bile yan yatıyor. Şuhut’ un çevresinde imara elverişli dağlık ve tepeli yerler mevcut, son yaşanan depremler buraları imara açmanın vaktinin geldiğini anlatıyor . Bundan sonraki TOKİ yapılaşmaları zemini sağlam yerlere yapılmalı .
Şuhut Küçük Sanayi Sitesinde faaliyet gösteren “esnaflar “ dertli . Çoğu tamirci , demirci , kaportacı vs. el emeği ile geçinen küçük esnafların yaklaşık 40 tanesi kendi dükkanları olmasını istediklerini , kiracı olduklarını , kiralık dükkan sıkıntılarının olduğunu , sanayide birçok dükkanında “depo” olarak kullanıldığı belirterek çok sıkıntılı olduklarını belirtiyorlar . Belediye sanayide arsa satışa çıkarıyor , biz alamıyoruz , sakatatçılar vb. alıyor , depo yapacaklar . Halbuki depo yapacaklara Şuhut Organize Sanayisinden yer verilmelidir . Sanayi Kooperatiflerinin tasfiye olduğunu bize kim yardım edecek , elimizden kim tutacak diyorlar . Haklılar , bu işlerde yardımcı olacak yer bellidir ; “Şuhut Belediyesi “
Belediyelerin bir görevi de şehrin ekonomik kalkınmasına katkı sağlamaktır . Bununla ilgili binlerce örnek vardır . Küçük sanayi esnafının sesine kulak verilmelidir . Herkesi belediyede, kamu kuruluşlarında işe alma şansımız olmadığına göre , işyeri yapacaklara yardımcı olunmalıdır .
Başlangıçta söylediğim gibi ülkenin gündemi “ seçim “ Şuhut olarak uzun zamandır rahattık , zira Veysel Eroğlu vardı . Bu dönemde aday adayı olarak epeyce bir hemşehrimiz başvuru yapmış .
Dr. Mustafa Enis Arabacı , Bayram Demir , Ömer Eryeşil İYİ Partiden , Ethem Karahan AKP den milletvekili olmak için başvuru yapmışlar , şansları bol olsun .
Ekonomik sıkıntılar hat safhada , “ yıpratıcı ve tiksindirici enflasyon “ dar gelirlilere vuruyor . İktidar maaşlara Ocak ayında yaptığı zam üç bile dayanmadı ki 5.500 tl olan en düşük aylığı 7.500 tl çıkartacağını açıkladı . Peki diğer emekliler ne olacak , hakkaniyet için her emeklinin maaşına 2.000 tl fark verilmelidir .