Şuhut Anayurt Gazetesi

GÜNDEM KISA KISA

GÜNDEM KISA KISA
448 views
06 Nisan 2023 - 1:21

Gündem seçim , siyaset hatta “seccade” . Bir siyasinin spontone gelişen seccadeye ayakkabı ile basması başlayan , kaldı ki özür dilenmesine rağmen , en baştakinden aşağı doğru , sosyal medyadaki maaşlı trollerden tut da yazılı ve görsel medyadaki maaşlı gazeteci görünümlü troller seccade aşağı seccade yukarı . İşte algı ve gündemi bağımsız olmayan medya ile değiştirmeye çalışma buna denir . Bizim kültürümüzde seccade önemlidir , hacca ve umreye gidenler hediye olarak yakınlarına seccade verir . Yalnız seccade namaz bittikten sonra namazı kılan tarafından toplanır , toplanmaması iyi karşılanmaz . Bilmem anlatabildim mi ?
Sahi bir maliye ve hazine bakanımız vardı , Berat Albayrak Kasım 2020 tarihinde affını isteyerek ortadan kayboldu , o gündür , bu gündür görükmüyor veya biz görmüyoruz . Sahibi ve ortağı olduğu şirketler Kuzey Irak petrolünü , Irak merkezi hükümetinin izni dışında satmakla suçlanıyor. ( şirketin adı PowerTrans) Uluslar arası tahkim tarafından Türkiye 1.4 milyar dolar , ekleri ile 3.5 milyar dolar cezaya çarptırılmıştır . Bu parayı Türkiye Cumhuriyeti devleti ödeyecektir , yani biz vatandaşlar ödeyeceğiz . İşin garibi Enerji Bakanlığı bu cezaya itiraz dahi etmemiştir , cezayı kabul etmiştir . Soru şu ; Neden bu cezayı devlet ödüyor ? Bu petrol satışından kim ne kazanmıştır ? Devletin kazancı var mıdır da bu cezaya itiraz etmemiştir. Devlet böylece soyulmaya devam ediyor .
Partilerde liste telaşı var , AKP , CHP, MHP merkez yoklaması aday listesini yapacaklar . İYİ parti Afyon’da temayül yoklaması yapmıştır . Hemşehrimiz Mustafa Enes Arabacı 20 gün önce rozet taktığı İYİ partide 10 günlük çalışma ile temayülde 2. Sıraya yükselme başarı göstermiştir. Bu konuda aday listeleri açıklanınca devam edeceğiz.
Geçen yazımızda Afyon’da yeni bir hastane ihtiyacı olduğunu , bunu gerekçeleriyle anlattık . Bu çağrımızı yineliyoruz . Yapılacak hastanenin son yaşayan deprem felaketleri dikkate alınarak , zemini daha sağlam yerlere yapılması gerektiğini , Kanlıca mevkisi hastane yapımına en uygun yer olduğunu anlatmıştık . Haydi karar vericiler bunu değerlendirin .
Toplum olarak yüz kızartıcı bir kusurumuz var , herkesin ortak kullanımında olan “helaları” medeni bir insan gibi maalesef kullanamıyoruz. Giriyorsun helalara ya kapısı sigara izmariti ile yakılmış , ya duvarlara edebe-mugayyir yazılar , resimler çizilmiş , yada kapısı kırılmış , helada kullanılan taslar kırılmış şeklinde görüyoruz . Bunu neden böyle yaparlar , akademik bir araştırma konusu doğrusu . Soru şu ; Biz bunu nasıl düzeltiriz , ne yapmamız lazım . Toplumu yönlendiren öğretmenler , imamlar , karar vericiler , tv lerde kamu spotu gibi konunun bilgilendirmesi yapılmalı . Bir eleştirimde camilerde görev yapan imam-hatiplere , maalesef camilerin helaları da uygun değil . Muhtarlar da köylerindeki umumi helaların bakımını yaptırsalar , bize yakışanı yapmamız gerekiyor .