Şuhut Anayurt Gazetesi

ŞUHUT KAYMAKAMI HARUN REŞİT HAN KARACAAHMET SULTAN ANMA YAŞATMA BİRLİK VE BERABERLİK PROGRAMINA KATILDI

ŞUHUT KAYMAKAMI HARUN REŞİT HAN  KARACAAHMET SULTAN  ANMA YAŞATMA BİRLİK VE BERABERLİK PROGRAMINA KATILDI
317 views
13 Eylül 2023 - 17:45

Afyonkarahisar Vali Yardımcısı ve İhsaniye Kaymakamı Vekili olan Şuhut Kaymakamı Harun Reşit Han, İhsaniye İlçesi Karacaahmet Köyünde düzenlenen “Karacaahmet Sultan Anma Yaşatma Birlik ve Beraberlik Progrsmına katıldı.
Asırlardır psikolojik rahatsızlığı olanlara şifa veren Karaca Ahmet Sultan Türbesi, bölgemizin önemli inanç merkezlerinden biridir. Karacaahmet Köyünde düzenlenen törende Afyonkarahisar Valiliğini temsilen Vali Yardımcısı ve İhsaniye Kaymakam Vekili olan Şuhut Kaymakamı Harun Reşit Han bir konuşma yaptı.
Horasan erenlerinden Karaca Ahmet Sultan’ın Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması için büyük mücadele verdiğini söyleyen Harun Reşit Han, birlik ve beraberlik programına katılanlara teşekkür etti
Etkinliğe Akparti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ve Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal ile kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.
Karaca Ahmet Sultan, Horasanlı bir Türkmen beyinin oğludur. Karaca Ahmet Sultan ile ilgili 1371 yılına ait ilk yazılı belgede kendisinden “Süleyman Horasani oğlu Karaca Ahmet” diye bahsedilmektedir. Karaca Ahmet Sultan gençliğinde psikoloji eğitimi almıştır. Anadoluya geldiğinde Hacı Bektaşi Veli hazretlerinin yanında ve hizmetinde bulunmuştur. Moğol saldırıları nedeniyle aşireti ile birlikte Afyonkarahisar’a göç etmek zorunda kalmıştır. Önce İhsaniye’nin Tezhöyük Köyü’ne yerleşen Karaca Ahmet Sultan, burada akıl hastalıklarını ve psikolojik rahatsızlıkları tedavi eden bir dergah yaptırarak şifa dağıtmaya başladı.
Bölgenin önde gelen büyük ağalarından birinin hasta kızını tedavi edince mükafat olarak Kağnıcılar Köyü ve civarına yerleşmesine izin verildi.
Karaca Ahmet Sultan ve evlatları asırlar boyu akıl hastalıklarını tedavi ederek halka ve Hakk’a hizmet ettiler. Karaca Ahmet Sultan Türbesi ile ilgili bilimsel araştırmalar yapan Ankara Üniversitesi Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Rasim Adasal, türbede uygulanan tedavi yöntemleri ile hastalarda olumlu yönde gelişme olduğunu ve iyileşme sağlandığını ortaya çıkardı.