Şuhut Anayurt Gazetesi

Ziraat Odası’nda adaylar demokrasi dersi verdi

Ziraat Odası’nda adaylar demokrasi dersi verdi
1.005 views
08 Şubat 2023 - 14:26

Şuhut Zirat Odası’nda Meclis ve Yönetim Kurulu seçimi yapıldı. İki adayın yarıştığı Ziraat Odası Genel Kurulunda zaman zaman gergin anlar yaşansa da adaylara yakışır bir şekilde demokratça sona erdi.

İlçemizin en büyük sivil toplum örgütü konumundaki Ziraat Odası, Aralık Ayı’nda delege seçimini yapmış, bir kısım üyelerin aidatlarını ödemedikleri gerekçesiyle delege seçimleri yargıya taşınmıştı. Delege seçimleri ile ilgili Afyonkarahisar İdare Mahkemesi’nde yasal süreç devam ederken, Ziraat Odası’nda da genel kurul süreci tamamlandı. Aralık Ayı’nda üyelerce seçilen 52 delege, yeni dönemde Odayı yönetecek 7 kişilik yönetim kurulu tercihini yaptı.

DP LİDERİ UYSAL VE BAŞKAN BOZKURT
KONUŞMA YAPTI

Genel Kurulda misafir konuşmacı olarak kürsüye davet edilen Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, tarımın öneminin her geçen gün arttığını ve Şuhut’un da bir tarım kenti olduğunu hatırlatarak Şuhut Belediyesi olarak çiftçilerin her zaman yanında olduklarını ve üzerlerine düşen her konuda desteğe hazır olduklarını ifade etti. Genel kurulun bir diğer konuşmacısı ise Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal oldu. Siyasetten, bürokrasiye pek çok konuda değişime ihtiyaç olduğunu ifade eden Uysal, ancak mevcut sistemin değişime müsaade etmediğini dile getirerek önce sistemin demokratikleşmek suretiyle değişmesi gerektiğini dile getirdi.

GENEL KURULA SİYASETİN İLGİSİ YOĞUN OLDU

Geçtiğimiz Pazar günü Ziraat Odası’nın Küçük Sanayi Sitesi yolundaki hizmet binasının konferans salonunda yapılan Genel Kurula Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Şuhut Belediye Bşakanı Recep Bozkurt, İGM Şuhut Üyeleri Gültekin Özdemir ve Ali Altan, Ak Parti Şuhut İlçe Başkanı Harun Korkmaz, MHP Şuhut İlçe Başkanı Abdullah Zeybek, İyi Parti Şuhut İlçe Başkanı Müzahir Özaşkın, Demokrat Parti İlçe Başkanı İbrahim Ölmez, Şuhut Şuhut Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Necati Erdoğdu, Şuhut Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Akdağ, Şuhut Şoförler Odası Başkanı Mahmut Öz ve 52 delegenin tamamı katıldı. Genel Kurulda mevcut Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Tunçay ve Sabri Kule’nin listeleri yarıştı. Genel Kurul divan heyetinin seçimi ile başladı. Divan heyetinin seçimi hızlı bir şekilde gerçekleşince Sabri Kule bu duruma itiraz etti ancak itiraz sonuç bulmadı. Divan üyeliklerine Balçıkhisar eski Belediye Başkanı Ali İhsan Gündoğan, Hacer Elmas ve Hidayet Yalçın seçildi. Faaliyet, yönetim ve denetim kurulu raporlarının okunması ile devam eden genel kurulda adayların kürsüye gelmesi ile heyecan arttı.

BAŞKAN TUNÇAY: “KİMSEYE İLTİMAS GEÇMEDİK”

Genel kurul konuşmasında 2011 yılından bu yana hayata geçirilen projeler ve yapılan çalışmaları açıklayan Başkan Tunçay ise toprağın atalarımızdan miras kalmadığını, çocuklarımızın emaneti olduğunu hatırlatarak, “Tarımın önemi giderek artıyor. Pandemi döneminde dünyayı ayakta tutan çiftçiler oldu. Bundan sonra da daha önemli hale gelecek. Hepimiz ona göre çalışmalıyız. Biz 2011’de odayı devraldık. Emanetinize sahip çıktık. Gördüğünüz bu binayı çiftçimizin istifadesine sunduk. Aidatı başta ben olmak üzere önce yönetim kurulumuz yatırmıştır. Sonra üyelerden talep edilmiştir. Kimseye iltimas geçmedik. Ki bunun sonucunda bu gördüğünüz bina yapıldı.” dedi.

BAŞKAN ADAYI KULE VAATLERİNİ TEKER TEKER SIRALADI

Başkan adayı Sabri Kule duygusal bir konuşma yapmayacağını, sadece faaliyetler ile ilgili tespitlerini ve seçilmeleri halinde hayata geçirecekleri projelerini anlatmak istediğini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Faaliyet raporlarında Karaadilli’deki şubenin ekonomik gerekçelerle kapatıldığı açıklanmıştır. Odamızın Karaadilli’deki şubesinin kapanması büyük bir ayıptır. Karaadilli ve civar köylere hizmet veren şubeye çiftçilerimizin ihtiyacı vardır. Karaadilli’deki çiftçimiz hizmet almak için 35 kilometre yol gelmek zorunda bırakılmıştır. Güzel işler yapılıyor deniyor, elbette güzel işler yapılacak. Kimse cebinden yapmıyor. Pancar ekicilerinin ekimde ve sökümde çözülmeyi bekleyen sorunları vardır. Özellikle yüzde 30’lara varan fire sorunu belimizi bükmüştür. Ziraat Odamız bir dolum makinası alsa yüzde 30’luk fire yüzde 5’lere düşer. Odamızın neden biçerdöveri yok? Pek çok çiftçimiz firmalarla sözleşmeli patates ekiyor. Ancak bir tane ziraat mühendis bir tane genç avukat görevlendirip hakkını savunmuyoruz. Sözleşme sürecinde firma ile başbaşa bırakıyoruz. Pek çok çiftçimiz tarlasına hayvan girdiği için mağdur oluyor. Neden? Çünkü koruma yok. Bu hizmetlerin hepsini seçilmemiz halinde hayata geçireceğiz.” dedi. Başkan adayı Kule’nin ardından tekrar söz alan Başkan Tunçay, Kule’ye cevap verdi. Başkan Tunçay şu ifadeleri kullandı: “Sabri beyin beyanlarının hepsi canla baş üstüne, elimizden gelen budur. Bugün seçimi kaybetmemiz halinde yarın gelir hepimize yakışan şekilde odamızı teslim ederiz.” dedi.

SEÇİM SONUCUNUN ARDINDAN ADAYLAR KUCAKLAŞTI

Konuşmaların ardından ilk olarak meclis seçimine geçildi. Beyaz liste ile yarışa giren mevcut başkan Ömer Tunçay’ın meclis aday listesi şu isimlerden oluştu: “Hamza Yüksel, Bilal Tosun, Hacer Çeker, Ramazan Yılmaz, Cavit Karakuyu, Ahmet Durukan, Turan Kır, Ali Gündoğan, Ramazan Küçük, Hüseyin Kavak, Abdurrahman Balı, İrfan Gelmiş, Bayram Yıldız, Bünyamin Aktaş, Halil Gültekin, Veyis Gümüş, Musa Demir, Mahir Şeker, Mehmet Öncül, Bekir Çoban”. Seçime mavi liste ile giren başkan Adayı Sabri Kule’nin meclis aday listesi ise şöyleydi; “Musa Demir, İsmail Gür, Hüseyin Kavak, Ömer Eğri, Erkan Yonka, Hasan Koç, Bayram Çaputcu, Mevlüt Akgül, Mehmet Şekerci, Veysel Tosun, İbrahim Çelik, Yusuf Öncül, Ramazan Küçük, Veli Kocataş, Ali Aykanat, Hacer Çeker, Mustafa Uludağ, Mustafa Gümüşay, Niyazi Şimşek, Seyhan Mert” Yapılan kongrede 21 kişilik meclis üyeliklerine, 52 delegenin 37’sinin oyunu alan Ömer Tunçay’ın listesi seçildi. 15 delegede tercihini Sabri Kule’den yana kullandı. 21 kişilik meclis koltuklarının sahibi bulmasının ardından yönetim kurulu seçimine geçildi. 21 delege, Ömer Tunçay’ın başkanlığında tek liste olarak sunulan liste ile 7 kişilik yönetim kurulunu seçti. Başkan Tunçay’ın tek liste halinde girdiği yönetim kurulu seçimi sonucunda üyelikler şu isimlerden oluştu: “Ali Gündoğan, İrfan Gelmiş, Mahir Şeker, Bünyamin Aktaş, Hacer Çeker, Ramazan Yılmaz” Genel kurulun ardından Başkan adayı Kule centilmence rakibini tebrik etti, Başkan Tunçay’da Kule’ye teşekkür etti, adaylar kucaklaşıp iyi dileklerde bulundu. >>Zafer ÖZAŞKIN