Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
762 views
01 Mart 2023 - 17:09

Kurak geçen sonbahar ve kış mevsiminden sonra umudumuz ilkbahar mevsimine girdik . Ekim – dikim mevsimi başladı . Bu yıl geçen yıllara göre daha az ekimi yapılan “ afyan” ların çapası yapılıyor . Diğer yıllara göre bu yıl “bezelye” ekimi daha fazla . Bezelye tohumu satan tedarikçilerin ellerinde tohumları kalmadı , soranlara gelecek diyorlar . Bereketli bir yıl olsun inşAllah .

Depremden sonra tartışmalar devam ediyor . Depreme ilk müdahalede geç kaldıklarını iktidar sonunda kabul etti . Başkan Erdoğan ; Adıyaman’da depremzedelerden “ helallik” istedi .

Fenerbahçe ve Beşiktaş taraftarları “ hükümet istifa “ diye tezahürat edince kıyamet koptu . Cumhur ittifakının küçük ortağı vay efendim siz nasıl böyle bir söz söylersiniz , ayar vermeye devam ediyor , maçlar seyircisiz oynansın vb. tavsiyelerde bulunuyor . Dahiliye nazırı ondan aşağı kalır mı , mesayimizi böleriz , kalkanları çekeriz , hodri meydan ! Bu yöneticiler toplum psikolojisinden bi –haberler . Toplumun gazını alacak kontrollü eylemlere müsade etmezsen , toplum patlar . Bırak maçlarda bağırsınlar , rahatlasınlar , tepkilerini bu şekilde ortaya koysunlar , bundan neden korkuyorsunuz .

Kızılay bu depremde en çok tartışılan kurumlardan biri oldu . Bir hayır kurumu olarak bildiğimiz Kızılay meğerse çok şirketli bir “holding” olmuş. Dernekler statüsünde ticari bir kuruluş olarak faaliyetine devam ediyor. Kızılay daha öncede , Sırbistan’da kesilemeyen kurbanlar ( Sayıştay raporlarından) , vergiden kaçınan Torunlar A.Ş. den Türken Vakfına aktarılan 8 milyon dolara komisyonculuk yapmış , İstanbul’da aylık kirası 12 bin dolara deniz manzaralı yalı kiralama , başkan Kerem Kınık ve diğer yöneticilerin aldıkları maaş ve huzur hakları ile kamuoyunda hep gündem olmuştu . Bir hayır kurumunun böyle tartışılması çok üzücü değil mi .

Bu deprem gösterdi ki ; çok katlı binaya hayır , tarım arazilerinin yerleşime açılmasına hayır denilmeli . Deprem öncesi ve sonrası yapılması gerekenleri toplumun her kesimi bilmeli . Daha organize AFAD olmalı

Ankara Büyükşehir Belediyesi KahramanMaraş’a adeta karargah kurmuş , bundan şehrin belediye reisinin haberi olmamış , hayret bi şey . Bu davranışın bilinçaltında AKP öğretisi var ,” sizden olmayanlarla bir paylaşmayın , sizden olmayanlarla birlikte olmayın “ AKP nin siyaset okullarında bunlar öğretiliyor . Ortada bir felaket var , böyle davranmaya hakkınız yok , kendinize gelin beyler !

Şuhut Vakfı bu depremde , daha ilk günlerde deprem bölgesine baya hatırı sayılır yardım yaptılar . hijyen maddeleri , bebek maması , battaniyeler deprem bölgesine gönderdiler . İstanbul yaşayan Şuhutluların organize ettiği Şuhut Vakfının Başkanı Mustafa Uysal ve Mehmet Bağır’ın başı çektiği hemşehrilerimizin emeklerine sağlık . Yapılan çalışmaların whatsapp gurubunda paylaşılması , bilgilendirilmesi de çok güzel .