Şuhut Anayurt Gazetesi

KISA KISA GÜNDEM

KISA KISA GÜNDEM
339 views
02 Mart 2022 - 16:53

Yılbaşında yapılan aşırı elektrik zammı , çiftçiyi kara kara düşündürüyordu. İktidar , baktı babuç pahalı mart ayından itibaren meskenlerde ve tarımsal elektrikte % 18 olan KDV yi %8 e düşürme kararı almıştır. Aslında % 1 düşürülmesini istiyorduk. Zira ; Meskenler ve tarımsal sulama son kullanıcı durumunda . Bu iki tüketicinin KDV yi mahsuplaşma şansı yok , olduğu gibi cebe vurur. Bilenler bilir , vergi mükellefi olan birisi, alınan KDV = verilen KDV şeklinde ,aradaki fark ödenir.
Besicilerimizin ve sütçülerimizin sorunları devam ediyor. Yem fiyatları torbası 200 tl nin altına düşmedi . Bizim bildiğimiz et/yem paritesi vardır , yani 2 kg karkas et fiyatı , bir torba (50 kg) yem alırsa besici para kazanır , para kazanırsa da üretime devam eder . o hesap da bugün için 70 tl x 2 kg =140 tl bir torba etmiyor . Süt üretenler için de 40 litre süt bir torba yem alıyor mu ? Almıyor . Bugün için o hesap da 4,3 tl x 40 litre =172 tl Bu durum uzun süredir böyle , ne zamana kadar devam edecek bilinmiyor.
Rus lider Putin komşusu Ukrayna’ya saldırdı . Tüm Dünya’yı etkileyen bu işgal harekatının sonuçlarını olacak . Yaşayıp göreceğiz . Biz de bu durumdan olumsuz yönde nasibimizi alacağız. Ukraynada yaşayan vatandaşlarımızı tahliye edemedik. Her zaman olduğu kriz yönetimi el yordamına gidiyor. Bu konuda her kafadan bir ses çıkıyor . Bu konuda fazla kafa karışıklığı yaratılıyor. Olan, ölen çocuklara , kadınlara , masum sivillere oluyor.
Diğer bir gündem de altı muhalefet partisinin “ Yarının Türkiyesi için” adı altında 101 maddelik yönetimde reform niteliğindeki uzlaşma metnini kamuoyuna açıkladılar. Bu iyi midir , iyidir. Türk tipi yönetim şekli (tek adam) 2019 dan bugüne bizi toplum olarak her alanda geri götürdü , hangi birini anlatalım.
Mevcut yönetim şekli ; sınırsız yetki , sıfır denetim , denge yok , denetim yok , bütün anayasal kurumlarda keyfi atamalar , liyakat yok. Anayasada var olan kuvvetler ayrılığı rafa kaldırılmış , adalet yok , hukuk yok , muhalif olanların cezalandırıldığı bir yönetim . Bu bize olmadı , iyi gelmedi. Bu uygulamaların getirdiği ekonomik sıkıntıları hep birlikte yaşıyoruz.
Şuhut Kaymakamı Lokman Düzgün beraberinde İl Genel Meclisi ( Şuhut Milletvekilleri) üyeleri ile köyleri ziyaret ediyor , sorunları tesbit ediyorlar , çözme yolunda girişimlerde bulunuyor. Geçen hafta da Atlıhisar’a geldiler . Muhtarın talepleri aldılar , imkanları (para) nisbetinde çözmeye çalışacaklarını belirttiler. Lokman bey , güler yüzlü, sempatik , dinlemesini biliyor , olacakları da biliyor , olmayacakları da biliyor . Hayal satmıyor .
Zamlardan , salgın hastalıklardan , doğal afetlerden uzak , bereketli kazançlar dilerim.