Şuhut Anayurt Gazetesi

25 YIL ARANIN ARDINDAN YENİDEN BAŞLATILAN KARAADİLLİ YAĞLI GÜREŞLERİNDE BAŞPEHLİVANLIĞI ORHAN OKULU KAZANDI

25 YIL ARANIN ARDINDAN YENİDEN BAŞLATILAN KARAADİLLİ YAĞLI GÜREŞLERİNDE BAŞPEHLİVANLIĞI ORHAN OKULU KAZANDI
333 views
27 Haziran 2024 - 0:37

Karaadilli Kültür Yaşatma Derneği ve Karaadilli Belediyesi’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinlik, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun katkılarıyla unutulmaz anlara sahne oldu.
Afyonkarahisar genelinden 49 sporcunun katıldığı Karaadilli Yağlı Pehlivan Güreşleri, izleyicilere heyecan dolu anlar yaşattı. Katılımın yoğun olması ve güreşçilerin gösterdiği üstün performans, hem sporcuları hem de seyircileri memnun etti. Karaadilli’nin sakinleri, bu tarihi etkinliğin yeniden canlanmasıyla birlikte büyük bir gurur ve sevinç yaşadı.
GÜREŞLERE KATILAN BAŞPEHLİVANLAR
Güreşlere Orhan Okulu, Yusuf Can Zeybek, Mustafa Taş, Osman Aynur, Enes Doğan, Mustafa Batu, Ramazan Bircan, İbrahim Çoraman, Ünal Karaman, Ali Altun
İLKTUR EŞİLEŞMELERİ
Afyonkarahisar 1. Şuhut Karaadilli Yağlı Güreşleri’nde ilk turda 2 güreş yapıldı. Mustafa Batu ile İbrahim Çoraman, Yusuf Can Zeybek ile Ünal Karaman eşleşti. Rakiplerini mağlup eden Musfata Batu ile Yusuf Can Zeybek çeyrek finale kaldılar.
ÇEYREK FİNAL EŞLEŞMELERİ
Orhan Okulu – Yusuf Can Zeybek
Mustafa Taş – Ali Altun
Mustafa Batu – Osman Aynur
Enes Doğan – Ramazan Bircan
Çeyrek final karşılaşmasında Mustafa Taş Ali Altun’u, Mustafa Batu Osman Aynur’u, Enes Doğan ise Ramazan Bircan’ı yendi. Güreş severler ise nefeslerini tutarak erken final olan Yusuf Can Zeybek Orhan Okulu arasında yaşandı. Son derece çekişmeli geçen güreşleri Orhan Okulu kazanarak adını yarı finale yazdıran 4’ncü başpehlivan oldu.
YARI FİNALDE PAŞANIN ASLANLARI GÜREŞTİ
Öte yandan yarı finalde Muratpaşa’nın iki başpehlivanı eşleşti. ‘Paşa’nın aslanı’ diye bilinen Orhan Okulu ile ‘Paşa’nın yavru aslanı’ diye anılan Enes Doğan yarı finalde rakip oldular. Güreşi Orhan Okulu kazanarak adını finale yazdırdı.
İkinci yarı final karşılaşmasında ise Antalya Büyükşehir güreşçiler Musfata Taş ile Mustafa Batu karşı karşıya geldi. Mustafa Batu, Mustafa Taş’ı mağlup ederek finalde Orhan Okulu’nun rakibi oldu.
Mustafa Batu ile Orhan Okulu karşı karşıya geldi. Çekişmeli geçen müsabakada Orhan Okulu, rakibi Mustafa Batu’yu yenerek başpehlivan unvanını kazandı. Orhan Okulu, bu zaferiyle birlikte güreş severlerin büyük takdirini topladı. Güreşleri yaklaşık 5 bin güreşsever takip etti
Güreşlere Şuhut Kaymakamı Harun Reşit Han, Şuhut Belediye Başkanı Muhittin Özaşkın, Karaadilli Belediye Başkanı Hüseyin Şahin, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İyi Parti Milletvekili Hakan Şeref Olgun, İyi Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu, CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Faruk Duha Erhan ve MHP Şuhut İlçe Başkanı Ali Durmaz katıldı.