Recep Bozkurt
Muhittin Özaşkın

Şuhut Anayurt Gazetesi

ALİ ÖZKAYA İLE RÖPORTAJ

ALİ ÖZKAYA İLE RÖPORTAJ
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
433 views
03 Nisan 2023 - 2:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

*Sayın Vekilim, bu dönemde de aday olursanız 3. döneminize gireceksiniz.Geçmişten günümüze neler yaşadığınızı anlatır mısınız ?
22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan 23.Dönem Milletvekilliği seçimlerinde Türikiye’nin en büyük ilçesinde İlçe Başkanlığı yapmama rağmen Afyonkarahisar’dan 7.sıra Milletvekili adayı oldum ama seçilemedim.
12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24.Dönem Milletvekilliği seçimlerinde Ak Parti Afyonkarahisar listesinde 4. sıra Milletvekilliği adayı oldum. Az bir oy farkıyla seçilemedim. Tabi her seçim listeye giriş aday için ciddi maliyet ve masraf demektir.
Yılmadık 2015 seçimlerinde 2.sıra aday oldum ve seçildim.7 Haziran seçimlerinde ve 1 Kasım seçimlerinde tekrar 2. sırada aday oldum ve seçildik. 2018 24 Haziran seçimlerinde tekrar 2. sırada aday oldum ve seçildim. 5 defa aday olduk, 3 defa seçildik ama 2 dönem oldu 26. ve 27. dönemdir yaklaşık 8 yıldır Milletvekiliyiz.
*Şuhut’ta sizin ile ilgili ne yazık ki bir önyargı var. Malumunuz Bakan Beyin Şuhutlu olması, sizin de Dinarlı olmanız nedeniyle yatırımların, yerel idarelerin(İlçe Başkanlıkları, Belediye Başkan Adaylıkları) bu konularda ağırlığınız olduğu için Bakan Beyle farklı düşüncelere sahip olabildiğiniz konuşuluyor. Bu konuda parti içersinde bir rekabet söz konusu mudur?
Şöyle ifade edeyim; Bakan Bey ağabeyimiz ve büyüğümüz. Bakanımız yıllarca hem Afyonkarahisar’a hem Şuhut’a hem de Türkiye’ye çok ciddi hizmetlerde bulunmuş bir insandır.Biz bu partinin neferleriyiz, beraberce istişare ederiz, istişarenin sonucunda karar veririz.Yani bu üst düzey yöneticilerinin atanması ile ilgili atamaları sayın Bakanlar yaparlar. Tabi sayın Bakanla iktidar partisinin Milletvekilleri olarak bizler de fikirlerimizi söyleriz. Bunları hep bir istişare içinde yaparız. Yeni yatırımları Bakanlar ve Bakanlıklar yapar. Sayın Bakanımız uzun süre Bakanlık yaptı her ile yatırım yaptığı gibi Dinar’a da Şuhut’a da Afyon’a da Hocalar’a da Sandıklı’ya da Emirdağ’a da her yere yaptı. Biz de gücümüzün yettiği kadar Afyon’un her yerine vesile olmak için gayret sarfediyoruz. Bence bu isnat haksız bir isnat, doğru bir söylem değil. Elbette ki insanların fikirlerine kafasındaki düşüncelere ket vurmak bunu engellemek mümkün değil ama bence haksız bir düşünce ve isnat.
(Sayın Vekilim müsadeniz ile bizim TOKİ inşaatının yeri ile alakalı arsayı Türkiye Şeker Fabrikası Anonim Şirketine ait arazinin Özelleştirme İdaresinden alınması çok zorlu bir süreç .Özelleştirme İdaresi Başkanı, Hazine ve Maliye Bakanı ve Sayın Cumhurbaşkanımızın imzası ile tamamlanan bir süreç. Bu süreçteki katkılarınızı biliyoruz.
Doğru, çok uzun uğraşlar sonucunda elde edebildik. Orası için Sayın Bakanımız da bir hayli uğraştı. Hem beraber uğraştık daha sonra bizim Özelleştirme İdaresi Başkanımız sağ olsun çok sevdiğimiz ,çok değer verdiğimiz kardeşimizdir. Onun yol göstermesi, bize ufuk açıcı görüşler sunmasıyla o araziyi TOKİ’ye geçirdik. Ve inşallah orada Şuhut’un ihtiyacı olan inşaat yapılacak. Güzel bir eser olacak. Evet oranın TOKİ’ye geçmesinde olağanüstü gayretimiz oldu.Şuhut İlçe Başkanımızla, Belediye Başkanımızla, siyasetçilerimizle, İl Başkanımızla el birliği ederek bu işi çözdük.Herkes bilir, bizim buradaki en büyük arzumuz vatandaşımızın bize dua etmesidir. Onların bizim için dua etmesi yeterlidir.Şimdi orada Ticaret Merkezi olacak, okul olacak, konut olacak Şuhut’a yakışan bir alan olacak inşallah.
*Sayın Vekilim, bu dönem muhalefet partileri aday adaylarına bakıldığı zaman, maddi anlamda biraz daha önceki döneme nazaran güçlü görünen aday adayları özellikle İYİ PARTİ aday adaylarının daha henüz aday olmadan yaptığı çalışmaları ve harcamaları Afyon merkezde ve ilçelerinde fazlasıyla görünüyor. Bu seçim döneminin zor geçeceğini düşünüyor musunuz?
Ben 2002 seçimlerinde aday değildim. Onun dışındaki bütün seçimlerde vardım. 2003’te Çankaya İlçe Başkanıydım. Seçim elbette bir maliyet işi ve külfettir ama siyasette en zengin ve en fakirin oyu da aynıdır. En çok okumuş olanın da, hiç okumamış olanın da oyu aynıdır.
Hani meşhur söz var ya, küçümsemek için Anadolu insanına söylenir, “çobanla bizim oyumuz bir mi diye?” Evet dağ daki çobanla iş adamının da akademisyenin de, milletvekilinin de oyu birdir. Bu çok güzel bir iştir. Yani bizim milletimiz asildir .Oyunu bu zengin bu fakir diye vermez insanların ne iş yapacağına şehire ne katkı sunacağına bakarak verirler. Bu parti bu memlekete ne katkı verecek diye bakarak oy verir. Milletvekilinin aldığı maaş belki yol yakıtı, yeme içme, konaklama bu paraları ancak karşılar. Bir çok zamanda karşılamaz bile. Ben iyi bir avukat olduğumu düşünüyorum Ankara’da avukatlığa başlayalı 30 yıl oldu. Vekillik dönemimde avukatlık yapamadık. Ama mesleğimizin kıdemi devam ediyor. Gelirimiz ve giderimiz belli bu kadar ne büyük param oldu ne de para harcama imkanım oldu. Şükür kendimize yetecek kadar ve dostlarımızla yiyecek kadar malımız mülkümüz var. Bunu harcayanlara sormak, lazım bana değil.

*Sayın Vekilim, bu sorum 14 Mayıs seçimleri ile alakalı olacak. Afyonkarahisar’da Milletvekili sayısı olarak tahmini hedefiniz nedir?
Ben Allah’ın izniyle Ak Parti’nin 4 ile 5 Milletvekili çıkaracağını düşünüyorum. Ben; hemşehrilerimizin bunu yapacağını inanıyorum. İnsanlırımızın elbette sıkıntıları var, problemleri var.Onun karşısındaki bremen mızıkacıları tipi birlikteliğe baktığında terör örgütü ile iç içe geçmiş bir ittifakın ne Türkiye’ye ne Afyonkarahisar’a bir şey vermeyeceğini bilir insanlarımız. Orada nasıl bir faşhizmin dezpotizmin olduğunu Sayın Akşener’e masada kalktıktan sonra ki 3 gün içersinde ki ağır hakaretler, küfürler, tehditler, tacizler olduğunu kendi içinde ki insanlara yaşama hakkı tanımayanların, muhaliflere yaşama hakkı tanımayacağını milletimiz görür ve buna göre değerlendirir. İnşallah göreceksiniz ki biz İyi Parti tabanından da Chp’den de Saadet Partisinden de ve diğer siyasi parti tabanlarından Sayın Cumhurbaşkanımıza ve partimize oy alacağımız kanaatindeyim.
*Bildiğiniz üzere ülkemizi derinden sarsan bir depremle karşı karşıya kaldık. 11 ilimizi etkiledi sizde bu depremin hemen ardından ilk günden itibaren yoğun bir faaliyet içerisine girdiniz. Bölgede gittiğinizde sizi en çok etkileyen derinden sarsan tanıklık ettiğiniz olay nedir?
Önce Adana’ya gittik Adana’da binalar çok yüksek ve çok katlı binanın yarısı yıkılmış yarısı ayakta, yanındaki binada kurtarma çalışması yapılamıyordu diğer binanın yıkılma tehlikesinden dolayı. Hakikaten bu durum yüreğimizi parçaladı. O binaları yıkmak enkaz altındakilere zarar vermeden çok zor. Türkiye’de çok özel makineler var biz o makineleri getirttik o makinelerde çalışan ve 48 saat uyumayan operatörlerin hali çok ağır bir durumdu. Sonra Hatay/Kırıhan ve Antakya Merkez oralara gittik biz depremden 1 ay kadar önce Hatay’a gitmiştik. Kadın Kollarımızın programında konuşmacı olarak katılmıştım. Bu güzelim şehrin yerle bir olduğunu gördük. İnanılmaz bir yıkım vardı, akla hayale gelmeyecek kadar.
Kırıkhan’da kaldığımız yer de bir şehir düşününki herşey bitmiş. Biz Afyon Ak Parti İl Başkanlığı olarak bir petrol istasyonuna konuşlandık ve orada AŞ EVİ kurduk. Koskoca bölgede çok afedersiniz bir tek tuvaletin olduğunu insanların 24 saat orada kuyrukta beklediğini, soğukta karda kışta su içecek bir yerin olmadığı, yüzünüzü yıkacak lavabonun olmadığını gördüğünüzde bir temiz suyun, uzanabileceğiniz bir yatağın, sıcak bir ekmeğin ne kadar kıymetli olduğunu anlıyorsunuz. Aslında ne büyük nimetlerimiz olupta bunların kadir ve kıymetini bilemediğimiz şükrünü eda edemediğimiz bu nimetler gittiğinde günün en zengin insanlarının bugün bir şekilde yemek kuyruğunda, çadır kuyruğunda beklediğini görüyorsunuz. Onun için ben güç ve kudret sahibinin yalnızca Allah olduğunu, ondan daha büyük güç ve kudret sahibi kimsenin olmadığını yaşayarak gördük. Kocaman kocaman meslek sahibi insanlar bir öğretmen, bir doktor, bir zengin iş adamının gelip “ya lütfen yanlış anlamayın bize bir tane battaniye verin bir battaniyemiz bile yok” dediklerini üzülerek gördük. Bu nedenle yeni dönemde bizim depremle ilgili ciddi tedbirler almamız çok önemli atılımlar yapmamız gerekiyor. Afyon’da ve Türkiye’de inşallah bu işe yeniden ciddi anlamda kafa yoracağız.
Ben son olarak depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, geride kalan ailelere de sabırlar diliyorum. Allah bir daha bize böyle büyük acılar yaşatmasın

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.