Şuhut Anayurt Gazetesi

“BÜYÜK YATIRIMCIYI ŞUHUT ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’NE NASIL ÇEKEBİLİRİZ?”

“BÜYÜK YATIRIMCIYI ŞUHUT ORGANİZE  SANAYİ BÖLGESİ’NE NASIL ÇEKEBİLİRİZ?”
546 views
22 Kasım 2023 - 17:59

Ülkemizin önde gelen markalarından SEĞMEN REÇELLERİ, komşu ilçemiz Çay’da büyük bir yatırıma hazırlanıyor.100 Milyon TL’ye mal olacak meyve işleme ve reçel fabrikasında yüzlerce insana iş imkanı sağlanırken yörede yetişen vişne ve diğer meyveler değerinde alınıp satılacak.
23 bin m2 arsa üzerinde kurulacak fabrikaya ilişkin imzalar bu hafta atıldı. Çay Belediyesi ile SEĞMEN A. Ş arasında yapılan protokole göre, inşaat çalışmaları yakında başlayacak. “Meyve diyarı” Çay, kurulacak fabrika sayesinde hem istihdam imkanına kavuşacak hem de bölgede yetişen meyveler en uygun şekilde değerlendirilmiş olacak. SEĞMEN A.Ş’nin Çay’a yapacağı büyük yatırım, ilçede iş arayan vatandaşlar ve meyve üreticileri tarafından sevinçle karşılandı.
Son dönemde Emirdağ, Sandıklı ve Dinar’dan peşpeşe yatırım haberleri geliyor. Kimi yatırımlar Organize Sanayi bölgelerinde, kimileri ise altyapısı müsait alanlarda yapılıyor.
ALARKO Holding Sandıklı’da Türkiye’nin en büyük sera yatırımını gerçekleştiriyor. Jeotermal enerji ile ısırılan seralarda yüzde 60-65 daha fazla verim alındığı için Alarko Holding Sandıklı’da binlerce dönüm arazi satın alarak yatırıma başladı. Emirdağ Organize Sanayi Bölgesi, Ülker Grubu başta olmak üzere ülkemizin büyük şirketlerinin gözdesi haline geldi.
Büyük umutlarla kurulan Şuhut Organize Sanayi Bölgesi, yerel firmalar dışında ulusal veya global markaları ilçemize çekmeyi başaramadı. Şuhut OSB’ni bir cazibe merkezi haline getirmek için ciddi bir çalışma yapılması gerekiyor. Öncelikle Organize Sanayide mevcut eksiklerin giderilerek tanıtım atağına geçilmesi bekleniyor.
Şuhut Kaymakamlığı, Şuhut Belediyesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Afyon Ticaret ve Sanayi Odası, Afyonkarahisarlı Sanayici ve İşadamları Derneği (AFSİAD), Şuhut Vakfı, Şuhut Kültür ve Dayanışma Derneği, Şuhut Gönüllüleri Derneği ile diğer sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile bir toplantı yapılarak yol haritası hazırlanması isteniyor.