Şuhut Anayurt Gazetesi

çiftçinin sesi

çiftçinin sesi
299 views
19 Mayıs 2024 - 21:50

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydın bir televizyon söyleşisinde şöye söyler “ Embriyo transferi ile bir inekten yılda 10- 12 buzağı alacağız “ dedi . Ben de dahil , pek çoğumuz bu adam ne diyor dedik. Tabi Hüseyin bey de konunun yabancısı olduğu için tam anlatamayınca böyle düşündük . Konuyu araştırdım , bu konuda işin içinden gelen , önceki Burdur Milletvekillerinden , veteriner hekim Kazım Üstüner’e sordum . Kazım bey , konuyu etraflıca anlattı . Kısaca ; iyi cins damızlık ineğin yumurtaları ile damızlık boğanın spermaları dölleniyor , bunu taşıyıcı ineğin rahmine yerleştiriliyor , bir nevi “ tüp buzağı “ oluşuyor . Bunun şu faydası var , daha fazla üretim yapacağız , ithal hayvana bağımlı olmayacağız , eti ve sütü daha uygun fiyatlarla tüketeceğiz , bu çalışma ile et ve süt verimi yüksek sürüler meydana gelecek . Bu konuda yetişmiş kadrolarınımız var diyen Kazım Üstüner , Tarım Bakanı bakan yrd. Prof. Dr. Ahmet Gümen bu konunun uzmanı dedi , yeter ki siyasi irade bu ekiplere yol versin , hayvancılık planlama ile kısa zamanda kendi kendimize yeterli hale gelmemiz için hiçbir sebep yok dedi .
Yalnız bu üretim şeklinin uygulanmasında bazı yönetmelik değişiklikleri yapılması gerekiyormuş , geçtiğimiz ocak , şubat aylarında yapılması planlanan değişikler hala yapılamamış . Kazım bey Burdur’ da 300 tane embriyo hazır, dondurulmuş bekliyor , yönetmelik çıkmasını bekliyoruz dedi
Bu işi bütün dünya nasıl yapıyorsa neden biz de yapmalım , Uruguay’dan , Brezilya’dan , Arjantin’den et gelecek diye bakmayacağız . Bence bu gelişmeye “ ithal baronları “ engel mi oluyor , yoksa başka bir şey akla gelmiyor .
BİRAZ DA SİYASET
22 Yıllık iktidar , hala kendini mağdur sayıyor , bana komplo yapılıyor , bize kumpas kuruluyor gibi bahanelere sığınıyor . 2018 den bugüne ” Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi “ ile yönetiliyoruz . Yani her şeye hakim bir yönetim , size kim kumpas kuracak , kim komplo kurmaya cesaret edecek merak ediyorum . Bu olsa olsa yönetim beceriksizilği olur . Hukuk dışına çıkarsan , her yere kendi adamım diye liyakatsız , ehil olmayan kişileri göreve getirirsen olacağı budur , olanlara kendin bile inanamazsın.
Öte yandan ne kadar “ çetelerimiz “ varmış ki topla topla bitmiyor . Bu kadar çeteler olurken iktidar ne yapıyordu . Sadace bildiğimiz Çete reisleri ile boy boy resim vermişler .
İSRAF GENELGESİ
Bu kadar araca ne gerek var diyen muhalafete (2015 bütçe konuşmasında ) “ bunlar bütçe içinde çerez parası bile değil “ diyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ne gariptir ki “ tasarruf genelgesi “ yayınladı , yani çerez parasından tasarruf edecek . Kısaca bu genelgeden bir şey olmaz , Memurların servisleri dışında herkes bildiği gibi savurmaya devam edeceğiz .
Doğal afetlerden uzak , bol ve bereketli kazançlar dilerim.