Şuhut Anayurt Gazetesi

ÇİFTÇİNİN SESİ

ÇİFTÇİNİN SESİ
612 views
17 Ocak 2024 - 16:59

Gündem SSK ve Bağ-kur emekli maaşları , gerçekten de Temmuz 2023 de maaşlarına zam yapılmayan , sayıları 11 milyonu geçen SSK ve Bağ-kur emeklileri çok mağdur . Evi olmayan , başka bir geliri olmayan emeklilerin geçinmesi imkansız .
2024 yılı için emekli maaşlarına yapılan artışlar yine yetersiz . Artışlar yine “ kök maaş “ üzerinden yapılmış . Bir arkadaşım maaşını inceledik e- devlet üzerinden , alacağı maaş 9.030 TL . Üzeri 10.000 TL ye tamamlanacak ,en düşük emekli aylığı 10.000 TL olacak diye açıklandı . Bu durumda artış oranı % 33,5 olarak görünüyor . Önce maaş artışları yılda bir defa olacak diye açıklanmıştı , şimdi Temmuz ayında da artış yapılacağı duyuruldu , olması gereken de buydu , bu kadar yüksek enflasyonun olduğu bir ülkede yılda bir defa artış çok yetersiz kalırdı .
Toplumun omurgasını teşkil eden emeklilerin maaşları son yıllarda gerçekten çok eridi . Önceden emekli olan birisi , ikramiyesine ev alabilir , arsasını alıp ev yapabilirdi , şimdi kaldığı evin kirasını zor ödüyor . Emekli olduktan sonra çoğu emekli çalışıyor , çalışacak tabiki , üretimde bulunacak . ÇKS kayıtlarına göre çiftçilerin yaş ortalaması 58-60 . Bu ne demek çiftçilerin çoğu emeklilerden oluşuyor .
Önceden ihracat ve ithalat rakamları birlikte açıklanırdı , mukayese için . Şimdi bu kalktı , kelli felli adamlar açıklama yapıyor ihracatımız şu oldu şu kadar arttı , rekor kırıyoruz , dünya bizi kıskanıyor vs. bakalım öyle mi ?
Yırtınıyoruz , çırpınıyoruz ihracatımız bir türlü hedeflenen düzeyde artmıyor . 2023 yılı ihracatımız 2022 yılına göre % 0,6 artarak ( buna artış denirse) 255 milyar 809 milyon dolar olmuş . Neden artmıyor ; Katma değerli ürünleri yeteri kadar üretemiyoruz . Bir örnek ; Dünyanın en fazla fındık üreten ülkesiyiz , fındığı işlemeden satıyoruz , halbuki fındığı işleyerek satabilsek daha fazlaya satacağız , işlerken çalışanlar katma değer yaratacak . Fındığı bizden alanlar ( Almanya , İtalya , İsviçre ) çikolata yaparak çok fazla paraya satıyor , kat be kat kazanıyorlar . Bu örnekleri çoğaltabiliriz . Bunun için yatırımlar yapılmalı , yatırımcılar teşvik edilmeli vs.
Gelelim ithalatımıza yani dışarıdan aldıklarımıza ; 2023 yılında dış ticaret açığımız 110 milyar dolar . Yani İthalatımız 365 milyar dolar . Bu çok yüksek bir rakam , çok büyük açık . Bunu borçla kapatıyoruz . Hani bir söz vardır “ yediğiniz hurmalar , gün gelir …….tırmalar “ diye . Buna ne yapılmalı içeride üretebileceğimiz ürünler için üretim teşvik edilmeli , örnek ; dışarıdan oldukça yüksek miktarda tarım ürünleri alıyoruz , yem hammaddeleri , buğday , sıvı yağ , canlı hayvan ve et ürünleri bu üretimler ülkemizde yapılması teşvik edilmeli . Gündem bu konular olması gerekirken , biz hala Dilan Polat , Seçil Erzan vs magazin , bu onun yengesini kaçırdı , bunun karısı şu adama kaçtı gibi TV programları ile milleti uyutmaya devam ediyoruz .