Şuhut Anayurt Gazetesi

Çiftçinin Sesi

Çiftçinin Sesi
451 views
10 Mart 2024 - 18:38

Ramazan ayı geldi , bu ayda dindarların dini duyguları yükselir , ibadetler , hayır/hasenatlar , yardımlar , zengin /fakir dayanışması üst düzeye çıkar . Ne hikmetse bütün Müslümanlığı ramazan ayına sığdırmaya çalışırız . Aslında Müslüman her gün aynı olası lazım değil mi .
Ramazan ayında çarşı/ pazar hareketlenir , oruçlu insan psikolojisi her şeyi yemem lazım gibi bir psikolojiye sahip olur , o yüzden gereğinden fazla hazırlık yapar , iftar sofrasına . Bir de “ iftar sofrası bereketli olur “ inancı vardır , ki öyledir .
İnancımıza göre “ şeytanlar ramazan ayında bağlanır “ derler , yani bizi kötüye sevk eden şeytanlar (iblis) görev yapmazmış . Tamam da ne hikmetse ramazan ayı gelince çarşı/pazar fiyatları şaha kalkar , yükselir . Müslümanlar ramazan ayında çarşı/ pazar fiyatlarını bir türlü bağlayamazlar . Olması gereken bırak zam yapmayı az da olsa indirim yapılması gerekmez mi .
Millet olarak her şeyi abartarak yaşama , yapma huyumuz vardır . Bu ramazan ayındaki iftar yemeklerinde de kendini gösterir . Lüsk iftar programları , toplu iftar yemekleri vs. Yani varlıklı kişiler yine sınıfındaki kişilere iftar vermesi gibi . Bunlar da olması gerekir ama biraz gözlerden ırak olması gerekmez mi .
Belediyelerin , kurumların iftar çadırları yine ramazanda faaliyet gösterir , adeta yarış yaparlar , bu da iyi bir şey en azından ihtiyaç sahibi , ihtiyacı olduğunu hissedenler bu çadırlardan faydalanır.
Ramazan ayının vazgeçilmezi ramazan kolileri , bu ayda yükselen dini duygular varlıklı kişiler genellikle yiyecek kolileri hazırlatarak kaydı tutulabilen ihtiyaç sahibi ailelere bu koliler ulaştırılır .
Yine bu ayda zekat/ fitreler ihtiyaç sahiplerine verilir . Pek çok kişi bu yardımlarını güvendiği vakıflara derneklere veriyorlar . Bu yardımlar çok istismar edildi , bazı kurumlar güvenilirliğini yitirdi ,zedeledi .
Yardım yapılabilecek vakıflar arasında LÖSEV de var . Bu vakfa da zekat/ fitrelerinizi gönderebilirsiniz , korkmayın , çok hayırlı ve verimli işler yapan bu vakıf da yardımlarınızı hak ediyor . Yardım denilince aklımıza hep dini kurumlar gelir , oralara da yardım edebilirsiniz ama LÖSEV i de düşünme zamanı gelmiştir .
Lösemi hastalığı çok zor ve uzun bir tedavi isteyen ölümcül bir hastalık . Bunun için kurulan LÖSEV ( lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı ) 1998 yılında kuruldu . Bu vakfın başkanı DR. Üstün Ezer . Üstün bey lösemili çocukların tedavisi için LÖSEV in yaptırdığı 400 yataklı LÖSANTE hastanesine bir türlü ruhsat alamıyor ,hastane hazır , bu ruhsat mücadelesi 7 yıldır sürüyor . Bu işe engel olan sağlık bakanlığı , neden , neden , neden … Akla ilk gelen şu ; lösemi hastalığı uzun ve pahalı bir tedavi , bu hastaları kaptırmak mı istemiyorlar diye düşünüyor insan .