Şuhut Anayurt Gazetesi

Çiftçinin Sesi

Çiftçinin Sesi
724 views
22 Mart 2024 - 2:40

Yerel seçimlerde adaylar son viraja girdi. Son hamleler , son vaatler yapılıyor , artık seçmen sandığa giderken son kararını vermek üzere . Sakin kalan taraf kazanmaya daima yakındır .
Genel siyasette mevcut durumu gerginleştirmeye çalışanlar olsa da seçmen sakin kalmayı tercih ediyor . Seçim bir günlük , geçim , komşuluk , beşeri ilişkiler ömür boyu , onun için hatır kırmaya gerek var mı .
Burada kimsenin cesaretle söyleyemediği bir durumu gündeme getirmek istiyorum ; Cuma günü Müslümanların camilere gidip ibadetini yaptığı , duasını yaptığı , dini bilgilerini tazelediği , birbirini görüp hal hatır sorduğu gündür ve Müslüman için çok önemlidir . Camiye giden kamu görevlilerin , öğretmenlerin , banka çalışanlarının yaşadığı bir sıkıntı var , mesaiye yetişememe . Ezan vakti mevsimlere göre değiştiği için Cuma namazı kılan kamu personeli mesaisini aksatıyor , bir de vaaz/ nasihatta hoca efendi cemaatı yakalamışken şunu da anlatayım , bunu da değinmeden geçemedim , artık toparlıyorum dediyse zaman uzuyor .
Geçen gün bir ilk okulda şahit olduğum bir durum . Okul idaresi öğretmenlerin Cuma namazı kılabilmesi için , Cuma günü ders programında değişiklik yapmış . Öğleye kadar dört ders saati olan süreyi beş saate çıkarmış , öğleden sonra da bir ders saati olarak uygulamaya karar vermişler . Ne var bunda diyenler olabilir . Bu ilkokul öğrencisi için uygun olmaz , öğrenci pedogojisine ters bir durumdur , ne demek istediğimi eğitimciler çok iyi anladılar .
Banka çalışanları için de zor bir durum , çünkü onlar saat 13,30 da sistem gereği bilgisayarlarının başında olmak zorundalar , diğer kamu görevlileri gibi ( 5 /10 dakika diyelim de aslında daha fazla ) geç kalma lüksleri yok , görevlerinin başında olmak zorundalar .
Bunun için Diyanet İşlerine Başkanlığına görev düşüyor; Cuma namazlarını vakitlerini mesai saatlerine göre 12.00 / 13.30 arasında , kamu görevlilerinin , öğretmenlerin , banka çalışanlarının görevlerini aksatmadan , zamanında gidebilmesi için düzenleyebilir . Bunda kamu menfaati vardır , çalışanlar zor durumda kalmadan namazlarını kılabilirler .
Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçiye mazot gübre alımlarında kampanya düzenlemiş , mazot alımlarında 29 Ağustos kadar ödemeleri halinde faiz alınmayacağı , gübre alımlarında % 5 indirim uygulayacağı ilan etmiş . İyi , güzel de kooperatifler yok satıyor , gelen mazot kısıtlı ve haftada bir geliyormuş , gübreye yazılıp sıra bekliyorsun . Bu nasıl kampanya ey ulular…
Ekonomi bir türlü toparlanamadı , döviz , faiz , altın fiyatlarının önüne geçilemiyor . Mazot fiyatları aldı başını gidiyor .Adaylar için bir şey diyemem ama , seçmen cumhur ittifakı siyasetine ikaz çekmelidir , akılları başlarına gelsin , o da bu seçimdir .