Şuhut Anayurt Gazetesi

KARAADİLLİ ER MEYDANI BÜYÜK BULUŞMAYA HAZIR

KARAADİLLİ ER MEYDANI  BÜYÜK BULUŞMAYA HAZIR
254 views
19 Haziran 2024 - 22:51

25 yıllık özlem nihayet sona eriyor. Tam 50 yıl Türkiye’nin 2. KIRKPINARI ünvanıyla adını duyuran Karaadilli, 26 Haziran Çarşamba günü gerçekleşecek Tarihi Yağlı Pehlivan Güreşlerine ev sahipliğine hazırlanıyor.
Karaadilli’de nefesler tutuldu, son hazırlıklar yapılıyor. Güreş sahasında düzeltme ve çimlendirme çalışmaları tamamlandı. Seyirci tribünleri elden geçirildi, tamir ve bakımları yapıldı. Karaadilli Kültür Yaşatma ve Dayanışma Derneği yöneticileri Kurban Bayramı süresince hiç ara vermeden her gün güreş sahasındaki faaliyetleri gözden geçirdiler.
Türkiye’de ” yağlı güreş ” denildiğinde akla ilk önce EDİRNE KIRKPINAR gelir. Ondan sonra ŞUHUT KARAADİLLİ… Oysa ülkemizin geçmişten günümüze, bütün bölgelerinde, Egeden Akdeniz’e, Güneydoğudan Trakya’ya, Orta Anadoludan Karadenize kadar hemen her yerde yağlı veya karakucak güreşi yapılmaktadır. Karaadilli’yi “2. KIRKPINAR” yapan şey, belde halkının ve ileri gelenlerinin güreşlere sahiplenmesidir.
İnşallah 6 gün sonra yani 26 Haziran Çarşamba günü saatler 10’u gösterdiğinde, başcazgırın destansı sözleri er meydanını çınlatacak. Türkiye’nin tanınmış pehlivanları peşrev yapıp rakiplerini güreşe davet edecek.
Karaadilli Kasabası Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği ile Karaadilli Belediyesi’nin el birliği ile düzenlediği güreşlere büyük ilgi gösterilmesi bekleniyo
Edinilen bilgiye göre, güreşlere katılması kesinleşen pehlivanlar şunlardır ; ORHAN OKULU, YUSUF CAN ZEYBEK, MUSTAFA TAŞ, OSMAN AYNUR, ENES DOĞAN, MUSTAFA BATU, HASAN CENGİZ, RAMAZAN BİRCAN, İBRAHİM CORAMAN, ÜNAL KARAMAN, RECEP ÇAKIR, ALİ ALTIN.
Bu arada güreşlerin biletleri satışa çıkarıldı. Bu yıl bilet ücreti olarak 150 TL tespit edildi.
Unutulmaya yüz tutmuş, mazide kalmış bir hatıraya dönüşen Karaadilli Yağlı Güreşlerini yeniden ayağa kaldıran Belediye Başkanı Hüseyin Şahin ve belde halkını kutluyoruz.
Gerek Karaadilli Kasabası Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği yöneticilerinin gerekse Belediye Başkanımızın iki aydır neler çektiğini yakinen biliyoruz. Nice umutlarla gittikleri bir çok kapıdan hayal kırıklığı ile döndüklerine, kimi yerlerde engellerle karşılaştıklarına şahidiz. Bütün bu olumsuzluklara karşın inanç ve sabırla mücadelelerine devam ettiler. İnşallah gayretleri ve döktükleri alın teri boşa gitmeyecektir.