Şuhut Anayurt Gazetesi

Klavyede dünya birincileri Afyon’dan

Klavyede dünya birincileri Afyon’dan
406 views
17 Mayıs 2023 - 20:47

28 Nisan 2023 tarihinde sonuçlanan Dünya İnternet Klavye Şampiyonası sonucu Türk Milli Bilgisayar Klavye Takımı, dağıtılan 24 madalyanın, 5’i Dünya Birinciliği, 3’ü Dünya İkinciliği ve 3’ü de Dünya Üçüncülüğü olmak üzere Türkiye’ye toplam 11 madalya kazandırarak, takım halinde de Dünya Şampiyonu oldu. Kategorilerinde dünya birincisi olan yarışçılar Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinden çıktı

Intersteno Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu Türk Grubu Başkanlığı ve Türkiye Temsilciliği’nden yapılan açıklamada Türk Milli Klavye Takımının beşi dünya birinciliği olmak üzere Türkiye’ye toplam 11 madalya kazandığı bildirildi.
YARIŞMA 27 MART-28 NİSAN TARİHLERİNDE YAPILDI
Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı INTERSTENO Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu tarafından düzenlenen ve dünya genelinde katılan binlerce yarışçı elemeleri sonucunda bu yıl 21’ncisi yapılan Dünya İnternet Klavye Yarışması Finalleri 1117 yarışçının katılımıyla 27 Mart 2023 – 28 Nisan 2023 tarihleri arasında yapıldı. Yarışmalara 19 ülke katıldı. İçinde Türkiye’ninde bulunduğu bu ülkeler; Belçika, Almanya, Slovak Cumhuriyeti, Hırvatistan, Çekya Cumhuriyeti, İtalya, Arjantin, Macaristan, Hindistan, Polonya, Hollanda, Rusya Federasyonu, Fransa, Japonya, İsviçre, Sırbistan, İspanya, Avusturya olarak açıklandı. Anadil ve çok dilli 17 dil ayrımıyla iki yarış türünde ve 4 yaş kategorisi ile yapılan toplam 8 yarıştaki en iyi 3’er yarışçıya toplam 24 madalya verildi. Türk Milli Bilgisayar Klavye Takımı biri dünya rekoru olmak üzere 5 birincilik, 3 ikincilik, 3 üçüncülük olmak üzere toplam 11 madalya kazanarak takım halinde bu yıl da Dünya Birincisi oldu. Diğer 13 madalyanın 4’ünü İtalyan, 3’ünü Çekyalı, 3’ünü Japon, 2’sini Rus ve 1’ini de Polonya’lı yarışçılar kazandı.
KATEGORİLERİNDE DÜNYA BİRİNCİSİ OLDULAR
Yarışma kategorilerine göre elde edilen başarılar şöyle sıralandı: 0- 12 Yaş Küçükler Kategorisinde Afyonkarahisar- Sandıklı Barbaros Ortaokulundan Berra Yılmaz anadil yarışında dakikada net 102 sözcük yazdı. 13-16 Yaş Kategorisinde Afyonkarahisar-Sandıklı Türk Telekom Fen Lisesinden Nisan Maya Tunçoğlu anadil yarışında dakikada net 131 sözcük yazdı. 21-99 Yaş Kategorisinde, Danıştay Başkanlığından Erdi Çiller anadil yarışında dakikada net 156 sözcük yazdı. 0-12 Yaş Kategorisinde Afyonkarahisar Osman Atilla Ortaokulundan Şerife Nisa Erdin çokdilli yarışında 7 dilde 22518 vuruş yaptı. 13-16 Yaş Kategorisinde Afyonkarahisar- Sandıklı Türk Telekom Fen Lisesinden Nisan Maya Tunçoğlu çokdilli yarışında rekor kırarak 17 dilde 72890 vuruş yazarak kategorilerinin dünya birincisi oldular.
TARİH BOYUNCA 44 DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU 122 DÜNYA REKORU KAZANILDI
Diğer madalya kazanan yarışçılar: 0-12 Yaş Küçükler kategorisinde, Afyonkarahisar Sandıklı-Özel Sandıklı Yunus Emre Ortaokulu Öğrencisi Merve Mutlu anadil yarışında dünya ikincisi oldu. 13-16 Yaş kategorisinde Aydın Nazilli Fen Lisesi Öğrencisi Bağdagül Özkan, anadil yarışında dünya ikincisi oldu. 0-12 Yaş Kategorisinde Afyonkarahisar Osman Atilla Ortaokulu öğrencisi Şerife Nisa Erdin anadil yarışında dünya üçüncüsü oldu. 0-12 Yaş Kategorisinde, Afyonkarahisar Sandıkla Barbaros Ortaokulu Öğrencisi Berra Yılmaz çokdilli yarışında dünya ikincisi oldu. 0-12 Yaş Kategorisinde, Afyonkarahisar Sandıkla Barbaros Ortaokulu Öğrencisi Hasan Enes Özkan çokdilli yarışında dünya üçüncüsü oldu. 13-16 Yaş Kategorisinde, Aydın Nazilli Fen Lisesi öğrencisi Bağdagül Özkan, çokdilli yarışında dünya üçüncüsü oldu. 2016 Yılında vefat eden “F Klavye Mucidi” Dr. İhsan Sıtkı Yener’in en bilimsel yöntemleriyle on parmakla bakmadan yazan üstün yetenekli ve çalışkan gençlerin tarih boyunca F klavye kullanarak kazandığı dünya şampiyonluğu sayısı 44’ü dünya rekoru olmak üzere 122 oldu. Dünya İnternet Yarışlarında madalya kazanan ve derece alanlar, 2024 Yılında Polonya’nın Katowice şehrinde yapılacak olan Dünya Bilgisayar Klavye Şampiyonasına Türkiye’yi temsilen katılacaklar.

SEÇKİN KÖSE KİMDİR?
İntersiteno Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu Türk Grup Başkanı ve Türkiye Temsilcisi olan Seçkin Köse, F klavyenin kullanımı ve yaygınlaşması konusunda ülkemizde yoğun çaba göstermiş bir hemşehrimizdir. Bilindiği gibi F Klavye, 2016 yılında vefat eden Afyonkarahisarlı İhsan Yener hocamızın buluşu olup kullanımı kolay, Türk alfabe sistemine uygun bir yazım şeklidir. Seçkin Köse, Afyon Ticaret Lisesi’nden öğretmeni olan İhsan Yener’in yönlendirmesi ile uzun yıllardır F klavyeyi Türk Milli Eğitim sistemine yerleştirmenin mücadelesini veriyor.
1949 yılında Şuhut’ta dünyaya gelen Seçkin Köse, ilkokul ve ortaokulu ilçemizde tamamladıktan sonra Afyon Ticaret Lisesi’nden okul birincisi olarak mezun oldu.
1967 yılında girdiği Ankara Ticari İlimler Akademisi İşletme – Muhasebe bölümünü 1971 yılında bitirdi.Müfettiş olarak adım attığı bankacılık sektöründe şube müdürlüğü ve genel müdür yardımlığı görevlerinde bulundu. 1968-1971 yılları arasında Türkiye ve Dünya Daktilografi Şampiyonu oldu. 4 kere Türkiye ve 2 kere Dünya Daktilografi Şampiyonu olan Seçkin Köse, F klavyenin kullanımının yaygınlaşması için özellikle ilk ve orta öğretim kurumlarında kurslar ve yarışmalar düzenliyor.Şuhut Vakfı, Şuhut Kültür ve Dayanışma Derneği, Afyon Eğitim Vakfı, AFSİAD gibi bir çok dernek ve vakıfta görev alan Seçkin Köse, Şuhut ve Afyonkarahisar yöresinin gelişmesi, kalkınması ve hak ettiği noktaya gelmesi için çalışmalar yapıyor.