Şuhut Anayurt Gazetesi

ŞUHUT GÖNÜLLÜLERİ, ÖĞRENCİLERE “KURTULUŞ SAVAŞI’NDA ŞUHUT” KİTABINI HEDİYE EDECEK

ŞUHUT GÖNÜLLÜLERİ, ÖĞRENCİLERE  “KURTULUŞ SAVAŞI’NDA ŞUHUT” KİTABINI HEDİYE EDECEK
380 views
07 Ocak 2024 - 12:39

Kurulduğu günden beri yapmış olduğu yardım ve sosyal faaliyetlerle Şuhutluların takdirini toplayan Şuhut Gönüllüleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 2024 yılına anlamlı bir çalışma ile girdi.
Gazetemiz yazarlarından Tarık Özaşkın’ın 2016 yılında yayınlanan “Kurtuluş Savaşı’nda Şuhut” kitabını ilk ve ortaöğretim öğrencilerine dağıtacak olan dernek, öğrencilere tarih bilinci ve yurt sevgisi aşılamayı amaçlıyor.
2016 yılından bu yana üç baskı yaparak binlerce okuyucuya ulaşan kitapta Kurtuluş Savaşı sırasında Şuhut ve çevresinde yaşanan olaylar anlatılıyor.
Üç yıl üç ay süren Kurtuluş Savaşı’nda düşman işgaline son veren Büyük Taarruz Şuhut’ta başlamış, böylece istiklal ve Cumhuriyetin temelleri ilçemizde atılmıştı.
Kitap, Kurtuluş Savaşı’nda Şuhut’ta kurulan Kuva-yı Milliye birliklerini, Şuhut halkının yapmış olduğu fedakarlıkları ve savaş hatıralarını içeriyor. Arşiv belgelerine dayalı olarak yazılan kitap, Kurtuluş Savaşı tarihinde görmezden gelinen ve üstünde durulmayan Şuhut’un aslında savaşın en stratejik noktası olduğunu ortaya koyuyor.
Kitabın dikkat çeken bir diğer yönü ise, Şuhut’taki tarihi olayları anlatırken sosyal hayata dair izlenimlere ve kültürel ögelere yer vermesi.
Şuhut Gönüllüleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Eczacı Barbaros Kılınçkaya, ilk ve ortaöğretim öğrencilerine başta Atatürk ve yurt sevgisi olmak üzere milli duygular aşılamak, tarih bilinci vermek, Kurtuluş Savaşı sırasında Şuhut’ta yaşananları en doğru biçimde öğrenmelerini sağlamak için böyle bir çalışma yaptıklarını söyledi.