Şuhut Anayurt Gazetesi

TARİHİ KARAADİLLİ YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞLERİ’NİN BİLET SATIŞLARI BAŞLADI

TARİHİ KARAADİLLİ YAĞLI PEHLİVAN  GÜREŞLERİ’NİN BİLET SATIŞLARI BAŞLADI
300 views
09 Haziran 2024 - 12:58

25 yıl aradan sonra yeniden başlatılacak olan Karaadilli Yağlı Güreşleri, gerek Karaadilli’de gerekse güreşseverler arasında heyecanla beklenmeye başladı.
Bir insan topluluğunu “Millet” yapan ve ayakta tutan şey; atalardan kalan mirasa yani gelenek ve göreneklere sahip çıkmaktır. Binlerce yıllık şanlı tarihi ve kültürel birikimiyle dünyaya örnek olmuş olan TÜRK MİLLETİ, her şeye rağmen özünü ve karakterini kaybetmeyen milletlerin başında gelmektedir.Maddi ve manevi değerlerini muhafaza etmeyi başaran Türk Milleti, ata sporlarına sahip çıkmaya ve onları yaşatmaya devam etmektedir.
Türkiye’de ” yağlı güreş ” denildiğinde akla ilk önce EDİRNE KIRKPINAR gelir. Ondan sonra ŞUHUT KARAADİLLİ… Oysa ülkemizin geçmişten günümüze, bütün bölgelerinde, Egeden Akdeniz’e, Güneydoğudan Trakya’ya, Orta Anadoludan Karadenize kadar hemen her yerde yağlı veya karakucak güreşi yapılmaktadır. Karaadilli’yi “2. KIRKPINAR” yapan şey, belde halkının ve ileri gelenlerinin güreşlere sahiplenmesidir.
Ne yazık ki bu köklü spor şöleni son 25 yılda gündemden düşmüş , çeşitli bahaneler öne sürülerek ihmal edilmiş ve unutulmaya yüz tutmuştur.
İnşallah 26 Haziran 2024 günü Tarihi Karaadilli Yağlı Pehlivan Güreşleri yeniden başlayacaktır. Karaadilli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneğinin ve Karaadilli Belediyesi’nin el birliği ile düzenlediği güreşlere büyük ilgi olması bekleniyor.
Edinilen bilgiye göre, güreşlere katılması kesinleşen pehlivanlar şunlardır ; ORHAN OKULU, YUSUF CAN ZEYBEK, MUSTAFA TAŞ, OSMAN AYNUR, ENES DOĞAN, MUSTAFA BATU, HASAN CENGİZ, RAMAZAN BİRCAN, İBRAHİM CORAMAN, ÜNAL KARAMAN, RECEP ÇAKIR, ALİ ALTIN.
Bu arada güreşlerin biletleri satışa çıkarıldı. Bu yıl bilet ücreti olarak 150 TL tespit edildi. Karaadilli’de güreş sahasında düzeltme ve çimlendirme çalışmaları sürerken seyirci tribünlerinin tamiri ve inşası devam ediyor.
>>Gizem Doğar