Şuhut Anayurt Gazetesi

ADAYLAR NETLEŞMEYE BAŞLADI

ADAYLAR NETLEŞMEYE BAŞLADI
666 views
03 Nisan 2023 - 2:55

Türkiye 14 Mayıs 2023 Pazar günü genel seçime gidiyor. Cumhurbaşkanlığı ve 28.Dönem Milletvekili Genel Seçiminde ülke genelinde 190 bin 736 sandıkta 60 milyon 904 bin 499 kişi oy kullanacak. Yurt dışında ise 4969 sandıkta 3 milyon 286 bin 786 kişi oy kullanabilecek.
Aday adaylık sürecini tamamlayan siyasi partiler 9 Nisan Pazar günü kesin aday listelerini hazırlayarak 10 Nisan Pazartesi günü Yüksek Seçim Kuruluna teslim edecekler.Afyonkarahisar’da AK Parti ve İYİ Parti ön seçime gittiler. Diğer partilerde adayları genel merkez belirleyecek.Geçen hafta ön seçime giden AK Parti’de 44 aday adayı yarıştı. Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun adaylık başvurusu yapmadığı AK Parti’de kimlerin aday gösterileceği merak konusu oldu. Usta gazeteci Kemal Baykara’nın meslektaşı Sait Karaduman’a dayandırdığı flaş habere göre Afyonkarahisar ön seçiminde sürpriz sonuçlar alındı. Mevcut milletvekilleri Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven’in de yarıştığı ön seçimde en çok oy alan aday adayları şu şekilde sıralandı :
“SEMAİ KAYA, HALİL ÜRÜN, M. EMİN BİRLİKTİR, ADNAN ÖZBAŞ, HÜSEYİN SEZEN, CANSER KUZU”
İYİ Partili yaklaşık 7 bin üye dün il merkezinde ve ilçelerde ön seçim için sandık başına gittiler. 22 aday adayının olduğu İYİ Parti’de ön seçime gözlemci olarak Genel Başkan Meral Akşener’in danışmanı Ömer Karakuş ile Mithat Erenoğlu katıldılar.
Yaklaşık 7 bin İYİ Parti üyesi dün Afyonkarahisar il merkezinde ve ilçelerde ön seçim için sandık başına gittiler. 22 aday adayının yarıştığı ön seçimde gözlemci olarak Genel Başkan Meral Akşener’in danışmanı Ömer Karakuş ile Mithat Erenoğlu hazır bulundular. İYİ Parti Şuhut İlçe Başkanı Müzahir Özaşkın, partilerinin Türkiye’de olduğu gibi Şuhut’ta da umut haline geldiğini belirterek ön seçimin hayırlı olmasını diledi. 14 Mayıs 2023 seçimlerinde Afyonkarahisar’dan 3 milletvekili çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Özaşkın, gece gündüz demeden çalışmalarına devam ettiklerini kaydetti.Millet İttifakı’nın diğer ortağı Cumhuriyet Halk Partisi’nde milletvekili aday listesini genel merkez belirleyecek. Burcu Köksal, Yalçın Görgöz, Dr. Kemal Demirkırkan ve Anıl Halis Akar, adaylık şansı en yüksek olan isimler.Cumhur İttifakı’nın ortaklarından Milliyetçi Hareket Partisi’nde eski İl Başkanlarından Aziz Aslan’ın aday gösterilme ihtimali iyice arttı. Yine Kemal Baykara’nın aktardığı kulis bilgisine göre, adaylık müracaatında bulunmayan Aziz Aslan’a son gün MHP Genel Merkezinden bir telefon geldi ve derhal evraklarını hazırlayarak Ankara’ya gelmesi bildirildi. Zamanla yarışarak gerekli evrakları tamamlamasına karşın mesai saati içinde başvurusunu yetiştiremeyen Aziz Aslan’a, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin emri ile istisnai bir uygulama yapıldı. Saat 17’den sonra kapanan sistem açılarak Aziz Aslan’a başvuru imkanı tanındı. Bu gelişme Mehmet Taytak’ın başka bir yerden aday yapılacağı ihtimalini güçlendirdi.