Şuhut Anayurt Gazetesi

İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANI MÜZAHİR ÖZAŞKIN:ŞUHUT’TA HAYVANCILIK“CAN ÇEKİŞİYOR”

İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANI MÜZAHİR ÖZAŞKIN:ŞUHUT’TA HAYVANCILIK“CAN ÇEKİŞİYOR”
1.133 views
30 Kasım 2022 - 15:37

13 Kasımdaki kongreden güven tazeleyerek çıkan İYİ PARTİ Şuhut İlçe Başkanı Müzahir Özaşkın, Şuhut’ta hayvancılığın bitmek üzere olduğunu ve adeta can çekiştiğini söyleyerek yetkilileri göreve çağırdı.

Şuhut’un asıl geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu kaydeden Müzahir Özaşkın, maliyetlerdeki artış nedeniyle ilçede hayvancılığın bitmek üzere olduğunu ifade etti.Şuhut’ta küçük ve büyükbaş hayvan sayısının hızla azaldığını söyleyen Özaşkın, besicilerin hayvanlara bakamaz hale geldiğini belirtti.
Müzahir Özaşkın şunları söyledi :
“Son bir yılda artan maliyetler üreticiyi bitirdi. Süt inekleri kesime gidiyor. Yem, ilaç, akaryakıt, elektrik ve bakım fiyatları hızla yükseliyor. Geçen sene 120 lira olan yem 350 lira. 1 lira olan saman 3 lira. Arpa 2 liradan 6 liraya çıktı. Çevreden Şuhut’a kesim yaptırmaya gelen hayvan yetiştiricileri “bittik, tükendik” diyorlar. Hibe desteği şart. Borç erteleme çözüm değil. Piyasayı alt üst eden ve hayvancılığı bitiren şey, maliyetlerdeki artıştır. Üretici sahipsiz. Devlet ise seyirci. Yetkilileri göreve davet ediyoruz. “Ölen ölür, kalan sağlar bizimdir” zihniyeti ile ülkede yerli ve milli hiç bir şey bırakmadılar. “”Bir zamanlar dünyanın kendi kendine yeten 7 ülkesinden biri iken bugün ithalata bağımlı hale gelmemizin nedeni yanlış politikalardır. Pandemi dönemi tarım ve hayvancılığın ne kadar önemli olduğunu hepimize öğretti. Korkarız bu gidişle et, süt, peynir ekmek gibi şeyleri de dışarıdan getirmek zorunda kalacağız. “