Şuhut Anayurt Gazetesi

ÖLÜMÜ GÖR

ÖLÜMÜ GÖR
348 views
19 Mayıs 2024 - 21:49

Türk’e özgü ikna şekli; ÖLÜMÜ GÖR… Okuyucularımız soracaklar şimdi. Nereden çıktı bu söz. Ekonomi yönetimi kamudaki tasarruf tedbirlerini açıkladı. Bildik, süprizi olmayan, dar ve sabit gelirliye kesilen faturalardan oluşan bir tedbirler paketi. Öne çıkan bir kaç madde şöyle sıralana bilir. Kamu personel alımı daraltılıyor, servisler kaldırılıyor, araç ve bina kiralamaları kısıtlanıyor.
Bunlar içinde kamu israfına giren sadece kiralamalar var. Diğer tedbirler kamu hizmetini daraltan ve halka verilen eğitim , sağlık, güvenlik gibi temel hizmetlerin aksamasına neden olacak ve aynı zamanda dar ve sabit gelirli ailelerin çocuklarının iş bulmasını zorlaştırıcı, kaçak ve mültecilerle daralan iş imkanları daha da içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.
2024 yılının ilk dört aylık bütçe açığı 700 milyar iken, açıklanan kamu tasarruf tedbirlerini toplam tutarının100 milyar TL civarında olduğunu bazı ekonomi çevreleri ifade etmektedir. Bu tasarruf tedbirleri asıl yapması gereken kamu tasarrufunun ve 2024 yılı bütçe açığının devede kulak misali olmayacağı açık olarak görülmektedir. İşte burada köşe yazımızın başında ifade ettiğimiz değim bir anlam kazanıyor.
İktidarın ekonomi yönetimi diyor ki: İtibardan tasarruf etmeden, müteahhitlere dokunmadan, yolcu garantili hava limanı, otoyol, köprü, tünel sorgulayıp fiyatları aşağı çekmeden, ölü ve atıl yatırımları durdurmadan, bakanlıkların şatafata harcadıklarını kesmeden, bir birime mal olacak ihaleleri on birime vermeyi sorgulamadan, adaleti hızlı arar almasını sağlamadan ve denetimleri sıkılaştırmadan, ihale yasasını düzeltmeden, vergi adaletini sağlamadan, popülist politikalara son vermeden, ucu kime dokunursa dokunsun BEYTÜL MALA el uzatanların elini kesmeden Türk’e özgü ikna şeklini kullanarak “ÖLÜMÜ GÖR “ alınan tedbirler ile sen üç yıl zorluk çekersin ancak, benim düzenim bozulmaz, sende alışık olduğun semeri taşımakta zorlanmazsın diyor.
Ne diyelim. Türkiye eski Türkiye değil. Sadece Türk’e özgü bir ağırlık ölçüsü birimi ile “GEVUR ÖLÜSÜ” gibi bu yük bu millete ağır gelir.
Bu günlük bu kadar
Hoşça kalın, Dostça kalın.