Şuhut Anayurt Gazetesi

ŞUHUT FEN LİSESİ GÜNDEMDE YOK !

ŞUHUT FEN LİSESİ  GÜNDEMDE YOK !
172 views
27 Mayıs 2024 - 0:16

Modern bir eğitim kampüsü olarak inşa edilecek Fen Lisesi bünyesinde 16 derslikli bir ortaokul, spor salonu ve konferans salonu da bulunacak.
Afyonkarahisar’da eğitimde fiziki şartların iyileştirilmesi, öğrencilerin daha modern ve geniş imkânları olan binalarda eğitim alabilmesi için çalışmalar hızla devam ediyor. Selçuklu Mahallesinde yapılacak olan Fen Lisesi, hayırsever desteğiyle inşa ediliyor. Modern bir eğitim kampüsü olarak yapılacak Fen Lisesi, bünyesinde inşa edilecek olan 16 derslikli bir ortaokul, spor salonu ve konferans salonu ile de eğitim alt yapısını güçlendirmiş olacak. Zemin etüdü çalışmaları tamamlanan Fen Lisesi inşaatında alt yapı çalışmaları hızla devam ediyor. En kısa sürede şehre kazandırılması planlanan Fen Lisesi tamamlandığında Afyonkarahisar’ın 2. Fen Lisesi olacak.
Haber İlimizde ve eğitim camiasında büyük sevinçle karşılandı. Açılacak olan yeni Fen Lisesi sayesinde Afyon’da eğitim seviyesinin ve kalitesinin yükseleceği vurgulandı.
Ancak Afyon’a en yakın ilçe konumunda olan Şuhut’ta bir FEN LİSESİ açılması için yapılan girişimlerin sonuçsuz kalması eleştiri konusu olmaya devam ediyor.Defalardır ısrarla Fen Lisesi üzerinde duruyoruz, durmaya da devam edeceğiz. Çünkü çok önemli bir konu. “Eğitim” denince akan sular duruyor. Şuhut’un sosyo-ekonomik gelişmesine baktığımızda eğitimin belirleyici rol oynadığı görülür. İlçemiz tarihindeki kırılma noktalarında hep eğitim var. Mesela bundan 71 yıl önce açılan ŞUHUT ORTAOKULU, ilçemizde bir çığır açmış. 1969 yılında eğitim ve öğretime başlayan ŞUHUT LİSESİ, ilçemizde milat olmuş.
“Eğitim” sadece diploma vermiyor, cehaleti yok ediyor, genç beyinlerin önünü açıyor, kenti geliştiriyor, dünya ile ilişki sağlıyor.Fen Liseleri, üstün yetenekli öğrencilere nitelikli eğitim almaları için açılan, fen ve matematik programlarıyla desteklenen okullardır. Sayısal yönü güçlü öğrencileri tıp ve mühendislik alanlarına hazırlamak bilim adamı olmaya, araştırmacı olarak yetiştirmeye yönelik eğitim veren Fen liseleri, eğitim kurumları içinde en yüksek puanla öğrenci alan okullardır. Buradaki öğretmen kadrosu da nitelikli olmak zorundadır, çünkü öğrencileri ülkenin en zeki çocuklarıdır.
Dolayısıyla artık gündemimiz “ŞUHUT FEN LİSESİ” olacak. Bu okul bize ekmek gibi, su gibi, hava gibi gerekli. Çünkü her yıl 20 – 25 Şuhutlu çocuğumuz Fen lisesni kazanıyor ve dışarıya gidiyor. Şuhut’ta fen lisesi olsa bu sayı belki 40 – 50 olacak.Milli Eğitim mevzuatına göre, büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı (mesela Afyonkarahisar) ilçelerde Fen lisesi açılabilmesi için nüfusun en az 20.000 (yirmi bin) olması şartı var. Okulda kız ve erkek yurdu, laboratuvarlar,atölyeler, kütüphane, spor salonu, gibi fiziki şartların yerine getirilmesi gerekiyor.
Şuhut 40 bine yakın nüfusuyla Fen lisesini hak ediyor. Afyonkarahisar’da biri merkez ilçede olmak üzere 4 fen lisesi var. (Bolvadin, Sandıklı ve Dinar’da). 5. Fen Lisesi İsçehisar’da açılıyor.1987 yılında ilçe olan “beyazelmas” (mermer) diyarı İsçehisar’ın toplam nüfusu (merkez ve köyler) 25.000. Bugün yine bir hatırlatma yapalım ve çevredeki illerde bulunan Fen liselerini gözden geçirelim.
ESKİŞEHİR: “Eğitim kenti” Eskişehir merkezde tam 3 fen lisesi var. (Fatih-Şehit Mehmet Şengül-Borsa İstanbul)
20 bin nüfuslu Sivrihisar’da ve 6 bin nüfusa sahip Beylikova’da birer Fen lisesi var.
KÜTAHYA : Kütahya merkezde bir, Tavşanlı, Gediz ve Simav ilçelerinde birer olmak üzere toplam 4 Fen lisesi mevcut.
ISPARTA: Sınır komşumuz Isparta’da merkez ilçede bir Fen lisesi var. 46 bin nüfuslu Yalvaç’da, 7 bin nüfuslu Gönen’ de, 25 bin nüfuslu Şarkikaraağaç’da biter Fen lisesi mevcut.
BURDUR : Eğitime önem veren illerin başında gelen Burdur merkez ilçede, Bucak’ta, 23 bin nüfuslu Gölhisar’da ve 8 bin nüfuslu Karamanlı ilçelerinde birer olmak üzere 4 Fen lisesi var.
UŞAK: Afyonkarahisar’ın batısında yer alan Uşak’ta merkez ilçede ve 20 bin nüfuslu Sivaslı İlçesi’nde olmak üzere iki Fen lisesi mevcut.
İsmi geçen ilçelerin nüfusları, hem ilçe merkezini hem de köylerde yaşayanları kapsayan toplam nüfuslarıdır. Şuhut’un toplam nüfusu 36 bin.İlçemizin nüfusu, eğitim seviyesi, gelişmişlik düzeyi, fiziki ve sosyal alt yapısı ile herşeyden önemlisi gelecek vizyonu FEN LİSESİ için yeterlidir.
Günümüz Türkiye’sinde hemen hemen her ilçede iki yıllık Meslek Yüksekokulu varken, bazı ilçelerde (Alanya, Tarsus, İskenderun, Bandırma, Mudanya, Gebze, Ürgüp) Üniversite kurulmuşken, Şuhut’ta FEN LİSESİ olmayışı yadırganıyor. >>Hatice Uğur