Şuhut Anayurt Gazetesi

ŞUHUT VAKFI İSTANBUL’DA BÜYÜK VE KALICI BİR YATIRIMA HAZIRLANIYOR

ŞUHUT VAKFI İSTANBUL’DA BÜYÜK VE KALICI  BİR YATIRIMA HAZIRLANIYOR
665 views
22 Mart 2024 - 2:37

2010 yılında kurulan ŞUHUT YARDIMLAŞMA, DAYANIŞMA VE EĞİTİM VAKFI’nın 2024 yılı Olağan Mütevelli Heyet Toplantısı 17 Mart Pazar günü gerçekleştirildi. İstanbul Üsküdar’daki DSİ 14.Bölge Müdürlüğü Libadiye Sosyal Tesislerinde yapılan toplantıya vakıf üyesi Şuhutlu hemşehrilerimiz yoğun katılım gösterdiler.
Şuhut Vakfı toplantısında, vakfa büyük gelir sağlayacak olan Üsküdar’daki iş merkezi inşaatına başlama kararı alındı. Üsküdar Kaymakamlığı’nın karşısında inşa edilecek 6 katlı iş merkezinin toplam oturum alanı 682 m2 olacak. Plan-proje ve ruhsat aşamasının tamamlanmasının ardından Haziran ayında temele ilk harç atılacak. İnşaatın kısa sürede bitirilmesi öngörülüyor.
Afyonkarahisar’da EĞİTİM VAKFI statüsüne sahip 3 vakıf bulunuyor. Afyon Eğitim Vakfı, Sandıklı Eğitim Vakfı ve Şuhut Vakfı.
Şuhut Yardımlaşma, Dayanışma ve Eğitim Vakfı, 2010 yılının Haziran ayında İstanbul’da 24 Şuhutlu hemşehrimiz tarafından kuruldu. Vakfın fikir babası ve destekleyicisi; Balçıkhisarlı hayırsever merhum HACI ADİL ORHAN’dı. Vakfın kuruluş ilanı 20 Kasım 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katkıları ile kurulan ŞUHUT VAKFI’nın kurucu başkanlığına rahmetli Hacı Adil Orhan’ın oğlu ALİ ULVİ ORHAN seçildi. Ali Ulvi Orhan’ın yönetim kurulu Ali Rıza ŞENBABAOĞLU, Hulusi GÜRSOY, Mehmet BAĞIR’dan oluştu.
Şuhut Yardımlaşma, Dayanışma ve Eğitim Vakfı, 2010 yılının Haziran ayında İstanbul’da yaşayan 24 Şuhutlu hemşehrimiz tarafından kuruldu. Vakfın fikir babası ve destekleyicisi, Balçıkhisarlı hayırsever işadamı merhum Hacı Adil Orhan’dı. Vakfın kuruluş ilanı, 20 Kasım 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Şuhut VAKFI’nın kuruluşunda en çok emeği olanların başında Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu hocamız geliyor. Vakfın kurucu başkanlığına rahmetli Hacı Adil Orhan’ın oğlu ALİ ULVİ ORHAN seçildi. Yönetimde ise Ali Rıza ŞENBABAOĞLU, Hulusi GÜRSOY ve Mehmet BAĞIR yer aldı.
İstanbul’da gerçekleştirilen, Şuhut vakfının yıllık mütevelli kurulu toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa UYSAL ;
”Vakfımızın hem mal varlığı hem de yıllık düzenli gelir kaynaklarının geliştirilmesi için bütün gücümüzle çalışıyoruz.
İstanbul Üsküdar merkezinde sahibi olduğumuz arsa üzerine inşa edeceğimiz iş Merkezimiz ile gelir getirici önemli bir yatırımı hayata geçirmiş olacağız. Böylece Şuhutumuzun sosyal—kültürel ve ekonomik kalkınmasına daha çok hizmet etmeye çalılacağız”
Dedi.
Bu yatırımı hayata geçirdiğimiz takdirde Vakfımızın Bakanlar Kurulunca Vergi muafiyeti alabilmesi için de çaba içerisinde olacaklarını ifade eden UYSAL, böylece, bağışcı tabanımız daha da güçlenecektir dedi.
Haremeyn İbrahim Ağanın Mektebi Mülhak Vakfının emanetine sahip çıktık.
Vakıf Başkanı Mustafa Uysal,
Üsküdar’daki arsanın ihale ile satın alınması ile “Haremeyn İbrahim Ağanın Mektebi Vakfı”nın hisseleri de Şuhut Vakfına geçmiş oldu. Böylece tarihi vakfa ait hisselerin özel şahıslar eline geçmesini de önlemiş olduk. Böylesi manevi değerin farkında olarak, Haremeyn İbrahim Ağanın Mektebi Vakfı’nın değerlerine de sahip çıkmaya çalışacağız.
Dedi.
Asrın Felaketi Depremde zarar görenlere hızla yardım gönderdik.
2023 yılında, depremzedelere çok kısa sürede yardım ulaştırmaya çalıştık. 6 Şubat’ı takiben 10 Şubat tarihinde gıda, battaniye , hijyen malzemeleri ve çocukların ihtiyaçlarını ihtiva eden yardım kolilerini ulaştırdık.
Bunun yanında, Şuhut’a yerleşen depremzede ailelerini ziyaret ederek ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. İlaveten Kahramanmaraş Afşin ilçesindeki kız ve erkek öğrencilere 262 Adet eşofman gönderdik.
Gel Bir yetim de sen giydir
Uysal, “Dosteli Derneği işbirliği ile 2023 yılında da “ Gel Bir yetim de sen giydir” kampanyası ile Şuhut Merkez ve Köylerindeki evlatlarımıza kucak açtık. Bu kampanyayı 2024 ve takip eden yıllarda da sürdürmeye çalışacağız. “
Dedi.,
Şuhutlular arasındaki bağı güçlendirmeye çalışacağız
Mustafa Uysal, “Şuhut’dan çıkıp Ülkemizin ve dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan hemşehrilerimiz ile bağlarımızı güçlendirmek de önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.” Diyerek sözlerini tamamladı.
Yapılan seçimde, Mustafa UYSAL, Hulusi GÜRSOY, Ali Rıza ŞENBABAOĞLU, Seçkin KÖSE ve Mehmet BAĞIR’dan oluşan Yönetim Kurulu’nun görevlerine aynen devam etmesi kararlaştırılmıştır.
Genel kurul toplantısı sonunda Şuhut Vakfı yönetim kurulu şu şekilde belirlendi ;
1-MUSTAFA UYSAL
2-ALİ RIZA ŞENBABAOĞLU
3-HULUSİ GÜRSOY
4-MEHMET BAĞIR
5-SEÇKİN KÖSE
Yönetim Kurulu yedek üyeleri ;
1-SAİT OKUR
2-BİLAL ŞENBABAOĞLU
3-YUNUS ÇAKAL
4-FATMA TAHMAZ
5-TARIK ÖZAŞKIN
Denetim Kurulu Asil Üyeleri ;
1-TURGAY KAYA
2-PROF. DR. HAMİT OKUR
Denetim Kurulu Yedek Üyeleri ;
1-MUSA BURSALI
2-FAZIL ARISOY
3-HAKAN TEKİN