Şuhut Anayurt Gazetesi

4-6 YAŞ ARASI KURAN KURSU EĞİTİMİ 10 YAŞINDA

4-6 YAŞ ARASI KURAN KURSU EĞİTİMİ 10 YAŞINDA
141 views
07 Haziran 2023 - 19:36

Diyanet İşleri Başkanlığınca 2013-2014 yılında başlatılan ve 4-6 yaş arası çocuklarımıza sahih bir din öğretimi ve ahlaki gelişim sağlamayı amaçlayan Kuran Kursları 10. yılında. Bu münasebetle Şuhut Müftülüğümüz tarafından düzenlenen kutlama programına yoğun katılım gösterildi.
“Ağaç yaşken eğilir” misali, küçük yaştan itibaren çocuklarımıza İslam dinini ve Kur’an-ı Kerim öğretilmesini hedefleyen kurslara ülkemiz genelinde büyük bir ilgi ve alaka gösterildi. Şuhut’ta da kurslara giden minik yavrularımız ve aileleri düzenlenen etkinlik programında bir araya geldiler. Şuhut Belediyesi Şelale Düğün Salonunda tertiplenen kutlama programına İlçe Kaymakamı Harun Reşid Han, Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt ve Şuhut Müftüsü Fatih Aytekin katıldılar.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmadı ile başlayan programda 4-6 yaş arası çocuklarımız dualar ederek çeşitli gösteriler yaptılar. Törende konuşan Şuhut Kaymakamı Harun Reşid Han, çağın getirdiği sorunların yeni nesillerin gelişimini bozmaması ve onların en güzel ahlak üzere yetiştirilmesi için açılan 4-6 yaş arası Kuran Kurslarının büyük bir ihtiyaca cevap verdiğini söyledi. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın dinini en düzgün ve sahih şekilde öğrenebilmesi için açılan kursların toplumda huzuru ve mutluluğu da artıracağını kaydeden Han, yavrularını kursa gönderen ebeveynlere ve kurslarda görev alan hocalara çok teşekkür etti.
4 – 6 Yaş Grubu Kuran Kursu Buluşması etkinliğinde bir konuşma yapan Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, küçük yavrularımıza Yüce dinimizi ve kitabımız Kuran-ı Kerim’ideki ayet ve sureleri öğretmeyi amaçlayan kursların çocuklarımızın en güzel şekilde yetişmelerine katkı sağladığını ifade etti. Hayatın zorlukları nedeniyle ailelerin çocuklarına gerekli dini ve ahlaki eğitimi veremediğini kaydeden Bozkurt, Diyanet İşleri Başkanlığınca 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında açılan Kuran Kurslarının büyük ilgiye mazhar olduğunu, çocuklara pedagojik kurallar içinde, sanki bir eğlence ve şenlik içinde gerekli dini bilgilerin ve surelerin öğretildiğini belirtti.
4 – 6 Yaş Grubu Kuran Kursları Buluşması’nda minik yavrular öğrendikleri sureleri ve duaları okudular. Çeşitli gösterilerin yer aldığı etkinliğe katılan anne ve babalar çocuklarının mutluluğuna ortak oldular ve kurslarda görev alan hocalara teşekkür ettiler. Gazetemize konuşan ebeveynler “biz bu yaşlarda iken okul öncesi dönemde aynı evde yaşadığımız dede ve ninelerimizden dinimizin emir ve yasaklarını, sure ve duaları öğrenirdik. Fakat günümüz şartlarında aileler parçalandı, küçüldü, çekirdek aile haline geldik. Bu nedenle çocuklarımıza gerekli dini ve ahlaki bilgileri öğretmekte, aktarmakta zorlanıyorduk.Üstüne üstlük televizyon ve İnternet çocuklarımızı meşgul ediyor, zararlı şeyler öğretiyor. Diyanet İşlerinin on yıl önce açtığı Kuran Kursları sayesinde çocuklarımız dinini, ibadetini, abdestini, namazını öğreniyor. Kurslar evimize huzur ve bereket getirdi. Allah razı olsun ” dediler.